Vartojimo paskolos: kodėl reikia lyginti bendrovių pasiūlymus ir kokių klaidų nedaryti?
|Paskolos – panacėja daugeliui: jos padeda lengviau įsigyti automobilį, buitinės technikos ar net būstą, susiremontuoti namus, sumokėti už studijas, įgyvendinti senas svajones ir t. t. Tačiau skolintis reikia protingai, viską gerai apgalvojus, paskaičiavus ir, žinoma, pasimokius iš svetimų klaidų. Tad į ką atkreipti dėmesį prieš imant paskolas ir kokių klaidų vengti?
Vertinami tik vienos ar vos kelių bendrovių pasiūlymai
Viena dažniausiai pasitaikančių klaidų skolinantis – jog imantieji kreditą per daug skuba ir nepasidomi kitų bendrovių pasiūlymais. Atkreipkite dėmesį, kad kreditus teikiančių bendrovių pasiūla šiandien labai didelė, prieš kelerius metus atsirado ir tarpusavio skolinimo platformų, tad didėjant konkurencijai bendrovės klientus vilioja siūlydamos didesnę naudą.
Geriau paieškojus, galima rasti paskolų su lankstesnėmis skolinimosi sąlygomis, mažesnėmis palūkanomis, skolinantis pirmą kartą, pavyzdžiui, 2 mėn. (60 d.) laikotarpiui paskolos gali būti suteikiamos nemokamai. Internete gausu paskolų palyginimo svetainių – jose kaip ant delno matysite, iš kurios bendrovės skolintis apsimoka labiausiai. Tarkime, nurodžius sumą nuo 100 iki 15 tūkst. Eur ir paskolos laikotarpį nuo 1 iki 240 mėn., žinosite, kuri bendrovė skolina pigiausiai. Atkreipkite dėmesį, kad nurodžius skirtingą sumą ir skirtingą skolinimosi laikotarpį, sąlygos kinta.
Neįvertinamos finansinės galimybės
Kiekviena paskola – papildomi finansiniai įsipareigojimai, kuriuos reikės vykdyti. Todėl kredito bendrovės sugriežtino reikalavimus paskolų gavėjams: tikrinamos jų kredito istorijos, skolintis gali tik pilnamečiai, dažnai – 21–22 m. sulaukę asmenys, bent 4 mėn. gaunantys nuolatines pajamas, nesusijusias su pašalpomis. Tačiau, anot specialistų, visas šias taisykles galima apeiti. Pavyzdžiui, teoriškai paskolą gali pasiimti ir bedarbis, ką tik išėjęs ar atleistas iš darbo (kai dokumentai apie pakitusį statusą dar nebus „suvaikščioję“). Tad reikia įvertinti, kad reikės grąžinti ne tik visą paskolos sumą, bet ir palūkanas.
Geriau įvertinti įsipareigojimus padeda paskolų palyginimo svetainėse nurodomos mėnesio įmokos arba specialios paskolų skaičiuoklės. Tarkime, skolinantis 2000 eurų 24 mėn. laikotarpiui, mėnesio įmoka gali būti ~100 Eur. Tai nebus didelė finansinė našta net ir mažesnes nei vidutines pajamas turinčiam žmogui. Visai kas kita – tam pačiam terminui skolintis 5000 eurų ir daugiau – mėnesio įmoka sieks nuo ~250 Eur ir finansinė našta bus kur kas didesnė.
Per greitai priimamas sprendimas
Esate girdėję posakius „9-is kartus matuok, o 10-ą kirpk“ arba „Skubos darbą velnias neša“? Juos puikiai galima pritaikyti ir skolinimosi atveju. Galbūt skolinantis iki 1000–2000 eurų daug galvos sukti ir nereikia, bet kai kalbame apie didesnes, tarkime, keliolikos tūkstančių sumas, elgtis reikėtų apdairiau – susirasti kuo daugiau informacijos apie bendrovę, kruopščiai perskaityti visas paskolos teikimo sąlygas ir išsiaiškinti klausimų keliančius sutarčių punktus, įvertinti riziką, galimas grėsmes.
Atminkite, kad skolintis reikia turint labai aiškų tikslą ir atsakingai, o ne todėl, kad tiesiog turite galimybę pasiskolinti.
Parengta pagal Credit123.lt informaciją.