Su nenuspėjama lietuviška vasara įmonės kovojo jutikliais maisto siuntose ir miesto gėlių vazonuose
|Besikeičiantis klimatas Lietuvoje įmones verčia ieškoti nestandartinių sprendimų, leidžiančių skaitmeniniu būdu stebėti temperatūros ar drėgmės pokyčius bei skubiai reaguoti į galimą stichijų poveikį. „Telia“ daiktų interneto sprendimai per tropinio karščio bangas šią vasarą saugojo „DPD Lietuva“ maistų ir vaistų siuntas nuo perkaitimo, o už Vilniaus želdinius atsakingai „Stebulei“ padėjo laiku palaistyti miesto augalus. Ekspertai sako, kad esame didžiulio daiktų interneto proveržio išvakarėse.
„Telia“ verslo klientų vadovas Daniel Karpovič sako, kad daiktų interneto sprendimai įgauna pagreitį ir įmonės išbando technologijas ten, kur iki šiol žmogus buvo bejėgis prisiliesti ir gauti reikiamos informacijos.
Pasak D. Karpovičiaus, daiktų interneto (angl. Narrowband Internet of Things, NB IoT) technologiją galima panaudoti bet kuriame verslo sektoriuje. „Išmanieji jutikliai veikia praktiškai bet kur, kad ir giliai po žeme, pavyzdžiui, statybų bendrovėms kuriami specialūs NB IoT davikliai, kurie, įmaišyti į betono skiedinį, praneša apie tai, kaip jis kietėja, taigi, ši technologija leidžia kurti naujos kartos paslaugas“, – sako D. Karpovič.
Krovinių temperatūros priežiūra – realiu laiku
Pasak D. Karpovič, šią vasarą naujos kartos daiktų interneto technologijas (NB-IoT) pritaikė logistikos ir krovinių pervežimo bendrovė „DPD Lietuva“. Siuntų pristatymo lyderė Lietuvoje daiktų interneto technologija išsprendė problemą, kaip nuolat stebėti bei fiksuoti aukštos rizikos krovinių temperatūrą, nenaudojant jokių laidų ar sudėtingų įrangos montavimų, kurios pagalba realiuoju laiku gali būti perduodami duomenys apie neįprastus temperatūros nuokrypius.
Tai ypač aktualu gabenant vaistus ar maistą, nes būtina laikytis saugumo bei kokybės standartų ir stebėti siuntos temperatūros režimą visos pristatymo kelionės metu. Sunkvežimiuose įmontuoti daugiau nei 200 IoT įrenginių buvo kruopščiai patikrinti metrologiškai. DPD ne tik stebi, kad aukštos rizikos krovinių temperatūra atitiktų numatytą, bet ir gali operatyviai pateikti tikslias bei detalias ataskaitas klientams, o ištikus nenumatytiems temperatūros pokyčiams bus informuoti realiuoju laiku.
„Tai verslui atveria daugiau galimybių. Siuntos jau keliaują po visą Lietuvą, tad daiktų interneto tinklas puikiai išbandytas, o jutiklius, prireikus, lengva pakeisti“, – teigia „DPD Lietuva“ operacijų direktorius Deividas Šimėnas.
Bendrovė į savo verslo valdymo sistemas integravo „Telia“ kartu su partneriu pateiktą temperatūros pokyčių stebėjimo sprendimą, kuris gali veikti iki dešimties ar daugiau metų naudojant tik baterijų energiją. Pateiktas sprendimas leidžia informaciją apie pokyčius gauti trumposiomis žinutėmis, elektroniniu paštu arba prisijungus prie sprendimo platformos per interneto naršyklę. Toks lankstumas padeda DPD darbuotojams užkirsti kelią galimoms problemoms ir pateikti DPD paslaugų kokybę pagrindinčias ataskaitas.
Želdynai patys praneša, kada juos reikia laistyti
Kitas plačias galimybes atveriantis atvejis – įmonės „Stebulė“ sprendimas pasitelkus NB IoT technologiją matuoti, ar želdiniams pakanka drėgmės. Įmonė formuoja miestų teritorijų kraštovaizdžius, įdėmiai stebi, ar augalai tinkamai laistomi – karštomis dienomis tai reikia daryti dažniau, vėsesnėmis kyla pavojus perlaistyti. Nerimui neliks priežasčių – nuo šiol naudojant NB IoT technologiją, „Stebulei“ bus paprasta valdyti dirvožemio drėgmę, nes apie tai praneš įkasti specialūs jutikliai.
„Tokį proceso valdymą vadiname „protinguoju“, nes jis leidžia augti ir mūsų įmonei, ir klientui. Tai didelis žingsnis vykdant augalų priežiūros paslaugų kontrolę, nes situaciją galima stebėti nuotoliniu būdu“, – teigia „Stebulės“ administratorius Tomas Jonuška.
Vilniuje jau yra sumontuoti pirmi dešimt dirvožemio drėgmės jutiklių. Tai padės 30 metų patirtį augalų priežiūroje turinčiai įmonei optimizuoti darbų apimtis, mažinti išlaidas, tačiau svarbiausia – užtikrinti, kad gamtos turtai būtų naudojami efektyviai. Ši technologija tarnaus miestiečiams ir padės efektyviau išnaudoti žemės išteklius, tai yra vandenį.
Dar daugiau galimybių
Daiktų internetas leidžia valdyti, optimizuoti ir automatizuoti procesus, efektyviau naudoti įmonių, visuomenės ir gamtos išteklius. Ši duomenų perdavimo technologija tinka įvairiems jutikliams: vandens, oro taršos, ugnies, judesio, todėl jos pritaikymo galimybės itin plačios, o svarbiausia, kad technologija yra ypatingai energetiškai efektyvi ir jai pakanka tik baterijos, kad užtikrintų dešimties ar daugiau metų įrenginio tarnavimo trukmę.
Daiktų internetas galėtų pagerinti sveikatos apsaugą, nes leidžia sparčiai rinkti bei apdoroti duomenis iš medicinos įrangos, nešiojamų įrenginių, o tai palengvintų diagnostiką ir gydymą, sumažintų išlaidas. NB IoT technologija gali padėti optimizuoti šildymo kaštus, kad be reikalo nebūtų kaitinamos tuščios patalpos. Žemės ūkis jutiklius gali naudoti spręsdamas, kada tinkamiausia sėti bei tręšti.
„Jei automobiliai komunikuotų vieni su kitais, eismas galėtų tapti efektyvesnis, sumažėtų spūsčių. Tai taps aktualu plintant autonominėms transporto priemonėms. Greitėjant technologinei pažangai, galimybių išnaudoti daiktų internetą tik daugės“, – sako „Telia“ verslo klientų vadovas D. Karpovič.
Audrius Stasiulaitis
I WILL TELL YOU TELIA
Tel. (8 5) 236 7019, Mob. 8 686 77988
El. p. audrius.stasiulaitis@telia.lt
Telia Lietuva, AB, Saltoniškių g. 7A, 03501 Vilnius
Pranešimą paskelbė: Paula Zlatkutė, UAB „INK agency“