Renkantis darbą, lietuviams svarbiausia alga – kaip jie bando užsitikrinti perspektyvią karjerą?

Ieškant darbo Lietuvos jaunimui svarbiausia yra algos dydis – atskleidžia reprezentatyvi visuomenės apklausa. Visgi, dažnai po mokyklos spręsdami kur stoti, jaunuoliai neatsižvelgia į pasirinktos profesijos perspektyvas, tad ilgainiui, norint gauti darbą su didesniu atlyginimu, tenka persikvalifikuoti. Remiantis Sodros duomenimis, Lietuvoje vienais didžiausių atlyginimų džiaugtis gali informacinių technologijų (IT) specialistai ir programinės įrangos kūrėjai.

Remiantis finansinių paslaugų įmonės „Credit24“ užsakymu atlikto reprezentatyvaus visuomenės tyrimo duomenimis, kas antram lietuviui (49 proc.) svarbiausias rodiklis renkantis darbą – atlyginimo dydis. Toliau pagal svarbumą galima išrikiuoti pasitenkinimo jausmą dirbant (46 proc.), galimybę dirbti tokį darbą, kuris leistų tobulėti (41 proc.), darbo lankstumą (40 proc.). Tiesa, moterims pasitenkinimo jausmas dirbant keliais procentais svarbesnis už užmokesčio dydį – pasitenkinimo svarbą nurodė 56 proc. moterų, o atlyginimo dydį – 53 proc. moterų.

Tuo tarpu IT specialistai – vieni geidžiamiausių darbo rinkoje, o programavimo žinios bei įvairios skaitmeninės kompetencijos padeda tiek lengviau įsidarbinti, tiek užsitikrinti didesnį atlyginimą. Norintiems persikvalifikuoti nebėra būtina grįžti į aukštąsias mokyklas – yra ir kitų būdų skaitmeninių kompetencijų įgyti greitai ir patogiai, nepriklausomai nuo žinių lygio ar turimos specialybės. Tokią galimybę visiškai nemokamai mokytis bei iškart gauti praktikos vietą trims vilnietėms suteikė „Credit24“ – įmonė vasarą skyrė stipendijas kursams „Vilnius Coding School“ programavimo mokykloje. Įmonės organizuotos socialinės iniciatyvos „aCREDITuoti IT“ konkurso metu, 3 jaunos moterys laimėjo galimybę mokytis programavimo subtilybių ir taip praplėsti savo karjeros galimybes.

Programavimo mokyklą įkūrė pastebėję programuotojų poreikį

Pasak vienos žinomiausių programavimo mokyklų įkūrėjos Julijos Rimšelės, to ji ėmėsi pastebėjusi, kad darbo rinkoje trūksta IT specialistų, o taip pat, kad ir žmonės rodo susidomėjimą šia sritimi. Įgytus mokyklos absolventų įgūdžius įvertina ir įsidarbinti kviečia su mokykla bendradarbiaujančios įmonės, tuo tarpu vieni iš mokyklos partnerių – „Credit24“ šiais metais įsteigė stipendijas programavimo norintiems mokytis žmonėms.

Mokyklos atstovai teigia, kad programavimo kursus baigę studentai turi platesnes karjeros galimybes ir didesnį specialybių pasirinkimą darbo rinkoje, visas galimybes greitai ir efektyviai įsilieti į IT darbo rinką.

„Pradedančiųjų specialistų poreikis labai stipriai auga ir ilgainiui jis tik didės. Todėl darbo rinkoje jaučiasi akivaizdus kokybiškai paruoštų pradedančiųjų specialistų trūkumas. Rasti žmogų, kuris nori programuoti ir yra „kažko pasimokęs“ nesunku – sudėtinga rasti tokį žmogų, kuris yra įgijęs kokybiškas žinias ir geba jas taikyti darbinėje aplinkoje“, – pasakoja „Vilnius Coding School“  įkūrėja.

Mokykla bendradarbiauja su daugiau nei 150 įmonių-partnerių Lietuvoje ir teigia, kad jau dabar akivaizdu, jog įmonėms reikia specialistų, kurie geba taikyti įgytas žinias praktikoje. Pasak mokyklos atstovų, formuoti praktinius įgūdžius yra labai svarbu, o ateityje taps dar svarbiau ir tai daryti reikės žymiai greičiau.

„Rinkoje yra labai didelis trūkumas žmonių, kurie turi kokybiškus pagrindus, didelį norą mokytis bei aukštą motyvaciją siekti tikslų. Šiuolaikiniame greitai besikeičiančiame pasaulyje švietimo sistema, kaip ir visi mes, turėtų gebėti greitai prisitaikyti prie technologinių pokyčių. O tai reiškia, kad mokymosi modeliai keisis ir spartus žinių atnaujinimas (pvz. per 1-2-6 mėnesius) bei praktinių įgūdžių formavimas greitai taps norma“, – teigia J. Rimšelė.

Projekto iniciatoriai džiaugiasi puikiais dalyvių rezultatais

Pasak „Credit24“ vadovo Vyginto Domarko, įmonė džiaugiasi galimybe vykdyti tokį socialinį projektą ir padėti žmonėms siekti geresnių karjeros perspektyvų, nes mato, kad šiuolaikinė darbo rinka sparčiai keičiasi – ugdyti kompetencijas vienoje srityje dažnai nebeužtenka. V. Domarko teigimu, didėjantis kvalifikuotų IT specialistų poreikis akivaizdžiai matomas ir skaitmeninių finansų paslaugų srityje, todėl ką tik programavimo kursus baigusioms merginoms suteikiama galimybė įgautus įgūdžius pritaikyti praktikuojantis įmonėje „Credit24“.

„Pasirinkome vykdyti šį projektą, nes jis tiesiogiai susijęs su mūsų vykdoma veikla – finansais skaitmeninėje erdvėje. Smagu, kad anksčiau neprogramavusios merginos nepabūgo iššūkių ir kursų metu parodė puikius rezultatus. Kiekviena kelionė prasideda nuo pirmo žingsnio – džiugu, kad galėjome padėti jį žengti. Jeigu dalyvės nuspręs savo ateitį toliau sieti su IT sritimi, neabejoju, kad jų finansinis pagrindas bus stabilus, o vertė darbo rinkoje augs. Projekto tikslas – padėti žmonėms įgyti žinių naujoje srityje. Žinoma, mūsų sistemos ir kasdienės užduotys bus dar didesnis iššūkis. Bet iš pradžių merginoms suteikus prieigas bandomojoje aplinkoje ir leidus eksperimentuoti, galbūt rezultatas pasieks ir „dienos šviesą?“, – tikisi Vygintas Domarkas.

Į programavimą atvedė skirtingos patirtys

Projekte dalyvavusios ir galimybę mokytis programavimo gavusios merginos iki šiol dirbo visai su programavimu nesusijusiose srityse. Diana Dalmotienė – visuomenės sveikatos srities specialistė, Kamilė Janušauskaitė – dirba finansų srityje, o Jelena Gaidučenia – su socialiniais projektais ir vadyba.

K. Janušauskaitė teigia, kad plėsti skaitmenines kompetencijas yra tikslinga kuriant karjerą. Ji mano, kad IT pagrindus turinčių specialistų poreikis tik augs ir džiaugiasi iniciatyva bei galimybe gilinti savo žinias.

„Ši patirtis – labai vertinga. Tokie projektai neabejotinai padeda ugdyti jaunus žmones ir plėsti jų karjeros galimybes. Norėčiau toliau gilinti žinias programavimo srityje, o kai tik pasitaikys įdomus darbo pasiūlymas, tikrai juo pasinaudosiu“, – sako Kamilė Janušauskaitė.

Reprezentatyvų visuomenės nuomonės tyrimą „Credit24“ užsakymu pavasarį atliko tarptautinė rinkos tyrimų kompanija „GfK“. Tyrimas atliktas šių metų pavasarį, jo metu buvo apklausti 500 respondentų iš Lietuvos.

Pranešimą paskelbė: Goda Diečkutė, UAB Headline agency
Renkantis darbą, lietuviams svarbiausia alga – kaip jie bando užsitikrinti perspektyvią karjerą?