Kodėl svarbu nuotekų išvalymo kokybė?
|Statant naujus namus ar paveldėjus senelių sodybą už miesto, tikėtina, jog norite įsirengti šiuolaikišką ir jaukų namų lizdelį. Todėl natūralu, jog į dėmesio lauką įsibrauna nuotekų tvarkymo ir valymo temos. Atrodo paprasčiausia prisijungti prie centrinės nuotekų valymo sistemos, tačiau deja, ne visiems tai prieinama. Ką tuomet daryti?
Lietuvoje per 30 tūkst. namų ūkių yra neprisijungę prie centrinės nuotekų sistemos ir naudojasi lauko tualetais. Ši statistika paskutiniais metais tapo labai aktualia, kuomet pradeda rengtis naikinti lauko tualetus. Pagal ES direktyvas lauko tualetų neturėtų likti iki 2023 metų.
Dėmesys į lauko tualetus kreiptinas ir dėl aplinkosauginių priežasčių. Lauko tualetas su duobe yra taršus – nevalytos nuotekos skverbiasi į gruntą, į vandenį, patenka į vandens telkinius. Netgi vandens telkinių „žydėjimas“ iš dalies yra dėl užterštumo.
Žinoma, naujų namų savininkai dažniausiai apie lauko tualetus ir duobes nesvarsto, tad jei nėra galimybės prisijungti prie centrinės sistemos, pradeda domėtis nuotekų valymo įrenginiais. Tačiau ir čia esama naujovių.
Kodėl svarbu tinkamai pasirinkti valymo įrenginius?
Pirmiausia, griežtėja reikalavimai nuotekų valymo įrenginiams, tad šioje vietoje nebevieta ir laikas taupyti, gali būti pasirinkti tik sertifikuoti nuotekų valymo įrenginiai. Tinkamai išvalyti nuotekas tapo kaip niekad svarbu, nes buityje naudojame daugybę priemonių, kurios gali teršti aplinką – įvairūs valikliai, skalbikliai, dezinfekavimo priemonės, kurios su nuotekomis patenka į aplinką ir taip cheminėmis medžiagomis užteršiamas dirvožemis bei gruntiniai vandenys.
Tam, kad išvalymas būtų maksimalus ir vanduo į aplinką patektų tik švarus, reikalingi kokybiški valymo įrenginiai. Jau porą metų nuotekų valymo įrenginių gamintojams yra gerokai pakelta vandens išvalymo kokybės kartelė. Privačiuose namų ūkiuose naudojami nuotekų valymo įrenginiai nuo 2019 lapkričio 1 d. turi iki griežtesnės normos išvalyti fosforo bei azoto junginius. Būtent fosfatas ir azotas susidaro iš buityje naudojamos chemijos – šampūnų, muilo, ploviklių, valiklių, skalbiklių.
Ar tinkamai išvalytas vanduo plika akimi nepamatysite. Išduos tik kvapas ir laboratoriniai tyrimai. Todėl įrengiant nuotekų sistemą namuose, svarbu rinktis sertifikuotus nuotekų valymo įrenginius. Tik taip žinosite, jog įrenginiai dirba ne dėl vaizdo, o atlieka funkciją ir atitinka aplinkosaugos keliamus standartus.
Geriau rinktis kokybę, o ne gudrauti
Kartais žmonės, bandydami sutaupyti, nesirenka kokybiškų įrenginių, nesilaiko valymo įrenginių paleidimo ir naudojimosi instrukcijų. Tačiau taip tik apgaudinėja save ir aplinkinius. Realiai išleidžiamos nevalytos ar netinkamai išvalytos nuotekos teršia aplinką, dirvožemį, vandenį, vietoje kurioje patys gyvena. Tai nesaugu ir nesveika.
Nuotekų valymas yra labai svarbus siekiant apsaugoti daugelio skirtingų ekosistemų sveikatą. Tinkamai išvalytos nuotekos yra vandens šaltinis įvairiems tikslams. Geras nuotekų valymas leidžia pakartotinai panaudoti maksimalų vandens kiekį, o pašalinti į atliekas.
Efektyviai nuotekų valymo įrenginiai veikia taip, kaip aprašyta; jie išvalo vandenį, patenkantį į mūsų kanalizaciją, prieš išleidžiant jį atgal į aplinką. Nepriklausomai nuo pastangų, kuriomis dedamos visame pasaulyje, reikia pasistengti labiau. Vanduo yra vienas iš svarbiausių mūsų išteklių ir jis yra švaistomas. Yra daugybė nuotekų valymo būdų, ir kuo geresnis procesas, tuo didesnė vandens procentinė dalis, kurią galima pakartotinai panaudoti prieš išleidžiant į aplinką. Tad kiekvienas namas, kiekvienas namų ūkis yra svarbus.