Darbo kultūra Vokietijoje: kaip išlikti ir sulaukti pasisekimo
|Jau nuo seno darbas Vokietijoje domina daugybę Lietuvos gyventojų, kurie ieško stabilesnės, geriau apmokamos ir palankesnėmis sąlygomis pasižyminčios darbo vietos. Todėl, kai darbas Vokietijoje mūsų tautiečių tarpe yra toks populiarus pasirinkimas, labai naudinga sužinoti apie darbo kultūrą šioje Europos šalyje.
1. Pasiimti biuletenį yra visiškai normalu
Nemenka dalis tautiečių, kurie dirba Lietuvoje, yra pratę į savo darbą kasdien eiti nepaisant to, kokia bebūtų jų savijauta ir sveikatos būklė. Tačiau to nepamatysite Vokietijoje. Vos menkiausia užuomina į slogą ar perštinčią gerklę – ir vokiečiai akimirksniu beldžiasi į gydytojų duris, prašydami biuletenio. Vidutiniškai per metus vokietis pas gydytoją apsilanko 18 kartų.
2. Skųstis dėl darbe vyraujančios temperatūros – tai vokiečių bruožas
Jau nuo seno sklinda legendos apie tai, kaip vokiečiai skundžiasi dėl savo darbo vietose vyraujančios oro temperatūros. Be to, sklinda juokeliai apie tai, kad vos menkiausias pro biuro langą patenkantis vėjelis gali susargdinti kiekvieną vokietį. Todėl neturėtumėte stebėtis, kad labai karštą vasaros dieną sėdint biure nei vienas vokietis nenorės įjungti oro kondicionieriaus.
3. Biuruose taikomas aprangos kodas yra skirtingas
Vokietijoje biuruose taikomas aprangos kodas moterims yra konservatyvesnis, o vyrams – laisvesnis. Pavyzdžiui, jei vyras biure dėvi džinsus ir laisvalaikio batelius – tai visiškai normalu (net ir tuomet, kai yra kalbama apie formalesnius susitikimus). Tuo tarpu moterys Vokietijoje įprastai darbo metu naudoja mažiau makiažo. Joms darbiniai kostiumėliai yra labai dažnas pasirinkimas, o aukštakulniai sutinkami pakankamai retai.
4. Pripraskite prie ankstyvo ryto
Tikėtina, kad visa tai „kilo“ nuo mokyklos laikų, kadangi Vokietijoje mokyklose pamokos prasideda 7:30 val. ryto. Daugybė vokiečių minėtu laiku į mokyklas nuveža savo vaikus ir pradeda savo darbo dieną. Be to, vokiečiai, kurie neturi šeimų, yra pratę darbą pradėti dar anksčiau. Tačiau tokia praktika yra dažnesnė gamybos nei paslaugų sektoriuje. Taigi, būti biure 6:30 Vokietijoje nėra neįprasta, o išeiti iš darbo 15:00 taip pat nėra tabu (žinoma, nebent jūs darbą pradedate 9:00).
5. Darbo vieta yra labiau formali
Dažniausiai Vokietijoje kolegos darbe vienas į kitą kreipiasi labiau formaliai, pvz., Herr Y ir Frau X – net jei jie toje pačioje darbovietėje dirba jau daugybę metų ir yra puikiai pažįstami. Todėl pradžioje toks formalus kreipimasis nemenką dalį kitataučių glumina. Be to, nereikia pamiršti, kad jie taip pat dievina savo pareigų pavadinimus. Jei kieno nors specialybė yra daktaras, labai tikėtina, kad aplinkiniai kreipdamiesi tai taip pat nurodys.
6. Atvirų erdvių biurai yra retesni
Vokiečiai mėgsta savo privatumą. Todėl Vokietijoje surasti atviros erdvės biurą yra pakankamai sudėtinga. Taip yra todėl, kad vokiečiai yra pratę nudirbti daugiau darbo ramesnėje ir tylesnėje aplinkoje, kuomet jie nėra trikdomi savo kolegų. Žinoma, tuomet darbovietėje vyksta mažiau socializacijos.
7. Darbo vieta yra darbui, o ne pašnekesiams
Vokiečiai yra pratę savo darbo vietoje nudirbti jiems paskirtą darbą. Statistiškai jie yra kur kas produktyvesni nei dauguma kitų Europos šalių gyventojų. Pavyzdžiui, vidutiniškai per savaitę vokietis dirba 1,5 valandomis trumpiau nei britas, tačiau vokiečių produktyvumo lygis būna didesnis.
8. Nesitikėkite po darbo būti pakviesti keliems gėrimams
Socializacija su kitais kolegomis po darbo valandų Vokietijoje greičiau yra išimtis nei norma. Vokiečiai yra linkę labai griežtai atskirti darbą nuo laisvalaikio, todėl kitataučiui vokiečiai neretai gali pasirodyti pakankamai šalti ir uždari. Tačiau iš tikrųjų taip nėra – jie renkasi turėti mažiau draugų, tačiau pastarieji būna ypač artimi ir tikri.