Seimo narių L. Savicko ir A. Kupčinsko pranešimas: „Kokybiškesnio valstybės informacinių išteklių valdymo sulauksime tik padidinę konkurencingumą duomenų centrų paslaugų rinkoje“

2021 m. rugpjūčio 4 d. pranešimas žiniasklaidai 

 

Seime registruotos Valstybės informacinių išteklių valdymo įstatymo pataisos, kurios leis padidinti konkurencingumą duomenų centrų paslaugų rinkoje. Šie pokyčiai sudarytų galimybę institucijoms, įrašytoms į Saugiojo tinklo naudotojų sąrašą, duomenų centrų paslaugas įsigyti palankiausiomis sąlygomis, neapsiribojant vien tik valstybinių duomenų centrų teikiamomis paslaugomis. Pataisų iniciatoriai taip pat teigia, kad toks sprendimas paskatintų užsienio kapitalo įmones steigti duomenų centrus Lietuvoje ir taip pritraukti investicijas.

Šiuo metu galiojančiame įstatyme įtvirtinta, kad valstybės duomenys gali būti saugomi tik valstybiniuose duomenų centruose, o Saugiojo tinklo naudotojų sąrašą ir techninius reikalavimus, taikomus valstybiniams duomenų centrams, tvirtina Vyriausybė.

Įstatymo pataisų iniciatoriai Seimo nariai Lukas Savickas ir Andrius Kupčinskas siūlo atsisakyti šios nuostatos ir valstybės duomenis leisti laikyti ne tik valstybiniame duomenų centre, bet ir privataus kapitalo.

„Pradėti sisteminai darbai siekiant didinti valstybės duomenų saugojimo efektyvumą ir patikimumą turi būti tęsiami. Tačiau tai turi būti daroma neapsiribojant vien valstybės institucijų fiziniu duomenų centrų kūrimu ir operavimu, tačiau taip pat pasitelkiant geriausias praktikas ir tarptautines kompetencijas privačiame sektoriuje. Neveltui tokios Europos Sąjungos valstybės kaip Vokietija ar Lenkija jau pasuko šiuo keliu, t. y. sudarė galimybes duomenų centrų paslaugas teikti ir privatiems teikėjams, tenkinantiems nustatytus duomenų saugumo ir kitus reikalavimus“, – motyvus, kodėl reikia suteikti galimybę duomenų centrų paslaugas teikti ir privačiam kapitalui, vardija vienas iš projekto autorių L. Savickas.

Naujojoje įstatymo redakcijoje yra įrašyti ir galimi saugikliai, leisiantys užtikrinti duomenų saugumą: valstybės informacinių išteklių valdymą koordinuoti galėtų tik tie paslaugų tiekėjai, kurie atitiks Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos patvirtintus techninius kibernetinio saugumo reikalavimus, nacionalinio saugumo interesus.

„Svarbu pabrėžti, kad saugomų duomenų bent viena kopija turės būti saugoma Lietuvos teritorijoje įrengtame duomenų centre (DC), siekiant užtikrinti nacionalinio saugumo interesus, o kitos kopijos galės ir privačiuose DC, tačiau tik esančiuose Lietuvoje, NATO ar ES narėse. Valstybinių registrų ir kitų informacinių sistemų duomenis turėtų būti galima laikyti ne tik Lietuvos, bet ir kitų saugių šalių infrastruktūrose ir saugiai naudotis jų debesijos paslaugomis. Galėtume pasekti Suomijos ir Švedijos pavyzdžiais ir suformuoti valstybės užsakymą privačiam sektoriui bei pritraukti didžiuosius duomenų centrų valdytojus į Lietuvą. Kol kas ši sritis pritraukiant tiesiogines užsienio investicijas menkai išnaudota, nors reikalinga infrastruktūra Lietuvoje būtų palanki“,  –  sako projekto bendraautorius A. Kupčinskas.

Siūlomi pakeitimai, pasak įstatymo pataisų autorių, prisidėtų prie sąžiningos konkurencijos duomenų centrų paslaugų rinkoje skatinimo. Institucijos, įrašytos į Saugiojo tinklo naudotojų sąrašą, galės paslaugas pirkti konkurencingoje rinkoje. Taip bus užtikrinamas paslaugų atitikimas nacionalinio saugumo interesui ir įvertintos galimos grėsmės kibernetiniam saugumui.

„Šis įstatymo pataisų projektas strategiškai svarbus Lietuvai siekiant realizuoti jau daugiau kaip dešimtmetį, deja, vis dar nesėkmingai, bandant pritraukti užsienio investicijas į Laisvąją ekonominę zoną, dedikuotą duomenų centrams. Numatomi pakeitimai skatins į Lietuvą atvykti ir čia investuoti aukštųjų technologijų kompanijas, kurios ne tik pakels teikiamų paslaugų kokybę, jų inovatyvumą ir saugumą, bet ir sukurs papildomų darbo vietų“, – vardija parlamentaras L. Savickas.

 

Daugiau informacijos:

Seimo narys

Lukas Savickas

Mob. 8 698 42 655

El. p. lukas.savickas@lrs.lt

 

Seimo narys

Andrius Kupčinskas

Mob. 8 698 42 690

El. p. andrius.kupcinskas@lrs.lt

 

 

Pranešimą paskelbė: Jolanta Anskaitienė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija