Seimo Ekonomikos komiteto Aukštųjų technologijų, inovacijų ir skaitmeninės ekonomikos pakomitetis – už efektyviai sprendžiamus kibernetinio saugumo ir jo atsparumo didinimo klausimus
|2022 m. kovo 8 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)
Seimo Ekonomikos komiteto Aukštųjų technologijų, inovacijų ir skaitmeninės ekonomikos pakomitetis kovo 7 d. posėdyje aptarė situaciją dėl kibernetinio saugumo ir jo atsparumo didinimo.
„Kibernetinio saugumo pamokos visiems mums aktualios. Pats laikas išmokti karo Ukrainoje pateiktas pamokas. Turim sukurti tokią informacinę ir ryšių technologijų infrastruktūrą, tokį kibernetinį saugumą, kuris užtikrintų informacinių išteklių greitą atkūrimą. Tikiu, kad pasikeitus situacijai, bus pritarta ir Valstybės informacinių išteklių pakeitimo įstatymo nuostatoms, kurias pateikiau kartu su pakomitečio nariu Luku Savicku, ir leidžiančioms duomenų kopijas saugoti duomenų centruose kitose euroatlantinėse valstybėse“, – sakė pakomitečio pirmininkas Andrius Kupčinskas.
Buvo diskutuojama apie kibernetinio atsparumo tikslus, apie neigiamų kibernetinių incidentų pasekmių minimizavimo būdus, apie priemones, kurios leistų mažinti incidentų skaičių ir sumažintų kiekvieno incidento neigiamą poveikį. „Turime peržiūrėti savo strategijas ir ištaisyti klaidas, kurios išryškėjo, karo Ukrainoje akivaizdoje“, – pabrėžė asociacijos „Infobalt“ direktorius Mindaugas Ubartas.
„Kibernetinio karo metu svarbu teisinga informacija, todėl reikia pagalvoti, kaip įgalinti, kibernetinio saugumo prasme, mūsų naujienų nešėjus (portalai, influenceriai, YouTube kanalų savininkai ir kt.), kad jie galėtų greitai ir patogiai skleisti teisingą informaciją, turėtų prieinamas papildomas apsaugos priemones nuo kibernetinių atakų, galėtų naudotis papildomais technologiniais resursais, nes verslas šiuo metu nėra pajėgus susitvarkyti su rimta kibernetine ataka“, – kalbėjo kibernetinio saugumo ekspertas Marius Pareščius.
Anot Nacionalinio kibernetinio saugumo centro direktoriaus Ryčio Rainio, „viešojo sektoriaus didžiausios rizikos ir kibernetinių atakų taikiniai yra informacinių technologijų sistemos pasiekiamos per web resursus, el. paštas, interneto svetainių turinio valdymo sistemos ir nesankcionuoti prisijungimai per kompromituotų rangovų paskyras. Privataus sektoriaus didžiausios rizikos ir kibernetinių atakų taikiniai yra žiniasklaidos priemonės ir finansų įstaigos. Pranešimų dėl dezinformacijos sklaidos internete padidėjo ženkliai, tačiau su kibernetiniais incidentais (įsilaužimai) sąsajų nebuvo“.
Parengė Ekonomikos komiteto biuro patarėja Irina Jurkšuvienė
Tel. (8 5) 239 6708, el. p. Irina.Jurksuviene@lrs.lt
Pranešimą paskelbė: Jolanta Anskaitienė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija