Seimo Ateities komitetas: ar šviesmečiais atsiliekame duomenų analitikoje?

2021 m. balandžio 2 d. pranešimas žiniasklaidai 

 

 Šiandien Seimo Ateities komiteto nuotoliniame posėdyje aptarta šalies duomenų ekosistema ir gebėjimai kurti valstybės duomenų analitiką, pristatyti aukšto lygmens duomenų valdymo architektūros ir išmaniųjų skaitiklių duomenų panaudojimo gerieji pavyzdžiai. Pranešimus skaitė kompanijos Ernst & Young Baltic atstovas Linas Šneideris ir Lietuvos statistikos departamento atstovai.

L. Šneideris pabrėžė, kad neįtikėtinai dideliu kiekiu ir greičiu pradėjome kurti duomenis, todėl norint prisitaikyti ir suprasti vykstančius procesus, duomenų analitika tampa vis svarbesne ir aktualesne. Nors duomenų analizės potencialas mokslininkų buvo akcentuotas dar prieš dvidešimt metų, tik išvystytos technologijos įgalino įdarbinti inovatyvius algoritmus, skaičiavimo ir analizės metodus, sugebančius apdoroti milžiniškus informacijos kiekius. Pažangiose valstybėse jau suprantama, kad duomenys yra „naujoji nafta“, todėl neturint reikalingų analitinių pajėgumų, nebus įmanoma pasiekti valstybės ateities strateginių prioritetų, užtikrinti šalies ekonomikos konkurencingumą.

 Aptariant valstybės duomenų ekosistemą, Lietuvos statistikos departamento atstovai pabrėžė, kad oficialioji statistika dar nėra pasiekiama realiu laiku, ji nepakankamai lanksti, o duomenų atvėrimas vyksta neefektyviai. Siekiant spręsti pastarąsias problemas, Statistikos departamentas įgyvendina Valstybės duomenų valdysenos informacinės sistemos projektą, kurios viena iš dalių jau funkcionuoja COVID-19 duomenų plotmėje. Pastebėta, kad duomenys, kaip strateginis organizacijos turtas, nebėra tik privačiam sektoriui svarbi tema – viešoji erdvė taip pat pradeda vertinti duomenų analitikos teikiamą naudą.

Susitikimo metu sutarta, kad Ateities komitete toliau bus nuosekliai plėtojama duomenų analitikos problematika, galinti suteikti valstybės raidai naują postūmį.​ 

 Ateities komiteto biuras

Tel. (8 5) 239 6950

El. p. ateitieskt@lrs.lt

Pranešimą paskelbė: Jolanta Anskaitienė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija