R. Masiulis: e. sveikatos problemų burbulas tik didėja, būtinas skubus auditas

Susisiekimo ministerija inicijuoja kompleksinį elektroninės sveikatos sistemos kūrimo patikrinimą. Patikrinimo metu bus atsakyta į finansinius, veiklos organizavimo, viešųjų pirkimų klausimus.  Taip pat bus pateiktos rekomendacijos, kaip užtikrinti patikimą, kokybišką sistemos veikimą bei racionalų valstybės lėšų panaudojimą.

E. sveikatos sistemos techninis prižiūrėtojas yra VĮ Registrų centras, kurio valdymas perduotas Susisiekimo ministerijai. Auditas bus atliekamas bendradarbiaujant su Sveikatos apsaugos ministerija ir dedant maksimalias pastangas, jog e. sveikata veiktų visu pajėgumu, o dėl jos galimų trikdžių pacientai bei medikai nepatirtų nepatogumų.

„Šios vienos didžiausių sveikatos priežiūros elektroninių platformų kūrimui yra išleistos dešimtys milijonų eurų. Vis dėlto yra akivaizdu, kad sistema stringa, o daugybę metų besikaupęs problemų burbulas tik didėja. Akivaizdu, kad informacinės technologijos yra ir sveikatos apsaugos sektoriaus ateitis, tačiau tai, kokia dabar yra e. sveikata, ateitimi tikrai negalime pavadinti. Būtini skubūs sprendimai“, – sakė susisiekimo ministras Rokas Masiulis.

Ministro teigimu, audito tikslas taip pat yra nustatyti atsakingus asmenis dėl susidariusios padėties ir galimo valstybės lėšų iššvaistymo.

Naujai suformuota Registrų centro valdyba, susipažinusi su šiuo metu vykdomu viešuoju pirkimu dėl e. sveikata serverių plėtimo galimybių, nustatė, kad yra abejonių dėl įrangos specifikacijos ir kainos, tačiau siekdami užtikrinti visuomenės interesą ir nepertraukiamą sistemos darbą, sutiko, kad Registrų centro vadovybė pirkimo sutartį pasirašytų. Pagrįstai ir išsamiai dėl geriausios kainos ir sistemos techninių sprendimų perspektyvos bus atsakyta padarius kompleksinį auditą.

Susisiekimo ministro įsakymu bus sudaryta darbo grupė, kurioje  bus ministerijos auditoriai, Registrų centro auditorius, Sveikatos apsaugos ministerijos atstovas. Taip pat bus pasitelktas nepriklausomas informacinių technologijų ekspertas.

E. sveikatos sistema Lietuvoje kuriama nuo 2005 metų. Kaip savo išvadose konstatavo Valstybės kontrolė, 2015 metais baigus kūrimo darbus e. sveikatos sistema pradėta naudotis pasyviai, o viešojoje erdvėje pasirodė vartotojų ir sistemos kūrėjų prieštaringos nuomonės dėl sistemos kūrimo tikslų pasiekimo, kokybės ir saugumo.

Pranešimą paskelbė : Dalia Perednienė, LR Susisiekimo ministerija