Pirmoji Europoje duomenų privatumo debesijoje paslauga veiks ir Lietuvoje

Lietuvoje bei dar 31 Europos šalyje startavounikali paslauga, skirta duomenų privatumo debesijoje įvertinimui ir apsaugai (angl.Data Privacy Compliance (DPC)/Cloud Privacy Check (CPC)). Pagrindinis projekto tikslas yra sukurti visiems prieinamą ir paprastą sprendimą asmens duomenų apsaugai debesijoje.

Projektą kūrė 44 advokatai iš 32 Europos šalių. Paslauga https://cloudprivacycheck.euvisi vartotojai galės naudotis nemokamai.

„Lietuvoje debesijos paslaugos tampa vis populiaresnės. Tiek įmonės, tiek privatūs asmenys noriai renkasi tokį duomenų saugojimo būdą. Žmonėms ir verslui duomenis saugoti debesyje – tai gali būti pigiau, nei nuomotis ar pirkti serverius. Tačiau dažnai pamirštama atkreipti dėmesį į tinkamą asmens duomenų apsaugą.Neretai vartotojai nežino, kur jų duomenys yra, kas su jais gali vykti, neaiškus baigtinis paslaugų teikėjų ir valdytojų skaičius. Dažnu atveju tarp šalių nesudaroma sutartis ir neapibrėžiamos sąvokos ir standartai. Technologija yra be sienų, todėl subjekto teises yra sunku apginti“, – situaciją komentuoja Valstybinės duomenų inspekcijos direktoriaus pavaduotoja Rita Vaitkevičienė.

Pasak R. Vaitkevičienės, nuo 2018 metų gegužės 25 d. įsigalios Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas. Todėl duomenų valdytojai turės privaloma tvarka iš anksto konsultuotis dėl asmens duomenų saugojimo debesijoje su Valstybine duomenų inspekcija. O toks įrankis, kaip DPC bus svari pagalba teisiniame procese.

Lietuvai šiame projekte atstovauja ir prie jo kūrimo prisidėjo advokatų kontoros „AAA Law“ partneris ir advokatas Andrius Iškauskas.

„Ne tik Lietuvoje susiduriame su asmens duomenų apsaugos klausimais teikiant debesijos paslaugas. Sudėtinga šiuo klausimu yra ir ES teisinė bazė, ypač kalbant apie duomenų saugojimą skirtingose valstybėse ar perdavimą už ES ribų. Taip pat svarbu atsiminti, kad neretas debesijos paslaugų tiekėjas yra JAV įmonė, kur teisinis reguliavimas labai skiriasi“, – sako advokatas Andrius Iškauskas.

Pasak A. Iškausko, DPC projektas yra greitas ir paprastas konsultacinis įrankis su kartu pateikiamomis teisinėmis įžvalgomis. Jis prieinamas visiems norintiems ir yra skirtas tiek debesijos paslaugų teikėjams, tiek jų vartotojams.

Informacija paslaugos vartotojams yra pateikiama ir lietuvių kalba.Paslauga daugelyje situacijų bus naudinga tiek vartotojams, kurie nori įsitikinti, ar jų privatūs duomenys saugūs teisiniu aspektu, tiek debesijos paslaugų teikėjams vertinant, ar jie tinkamai saugo asmens duomenis.

Pradinį įrankį sudaro keturi žingsniai arba keturi klausimai. Paslauga veikia pagal aiškią metodologiją:
1) Kylanti teisinė problema yra supaprastinama.
2) Tada ji struktūrizuojama ir kiekvienas klausimas nagrinėjamas atskirai.
3) Elementarūs klausimai atskiriami nuo specifinių, kuriems reikalingi kompleksiniai sprendimai. Taip pat užklausos pateikėjui matomas skirtumas tarp šalių įstatyminių bazių, jei tai galioja jo užklausai.

Add a Comment