Panevėžio 3D modelis atvertė naują BIM istorijos Lietuvoje lapą

Pirmą kartą Lietuvoje vertinant trimačius miesto modelius, geriausiu pripažintas sparčiai plėtojamas Panevėžio 3D modelis.

Ketvirtą kartą surengus konkursą „Lietuvos BIM projektai”, jame atsirado nauja kategorija „BIM miesto modelis“ (angl. BIM – Building Information Modelling, liet. – statinio informacinis modeliavimas). Prestižinį statybininkų bendruomenės konkursą rengia VšĮ „Skaitmeninė statyba“ kartu su Lietuvos statybininkų asociacija, laureatai paskelbiami per tradicine tapusią konferencija „Skaitmeninė  statyba“.

Panevėžio skaitmeninį 3D modelį 2017 m. rudenį sukūrė inovacijų bendrovė “IN RE” su partnere UAB „IT logika“, naudojančia prekės ženklą DRONETEAMLT. Su Panevėžio 3D modelio kūrėjais galima buvo susitikti praėjusią savaitę parodoje RESTA.

„Džiaugiamės ne tik tapę laureatais, bet ir dideliu lankytojų susidomėjimu. Kartu su miesto modeliu pristatėme ir BIM, virtualios realybės modelius bei vizualizacijas, sukurtus nekilnojamojo turto vystytojų užsakymu. Tad tarp mūsų stendo lankytojų buvo ir studentų, ir praktikuojančių architektų, ir savivaldybių atstovų, ir didelių nekilnojamojo turto vystytojų“, – sako dr. Arūnas Urbšys, „IN RE“ projektų vystymo direktorius.

Stende galima buvo sutikti ir Panevėžio miesto vyriausiąją architektę Daivą Gasiūnienę bei savivaldybės projektų vadovę Liną Blažytę.

Kaip tik praėjusią savaitę Panevėžio savivaldybės administracija pasirašė sutartį, pagal kurią prie dabartinio miesto 3D modelio bus pridėta dar maždaug 10 kvadratinių kilometrų teritorijos.

Dabartinis Panevėžio 3D modelis apima miesto centro erdvę, jos plotas – apie 11 kv. km. Dronais padaryta daugiau kaip 45 tūkst. nuotraukų iš kurių pilnai automatiniu būdu „Bentley Systems“ realybės kūrimo programa „ContextCapture“ per 3,5 mėnesio sugeneruotas 3D modelis. Jo detalumo lygis siekia 5-7,5 cm., tačiau kai kurių istoriškai reikšmingų objektų – net iki 3 cm.

Naudodama miesto 3D modelį,  2018 m. pradžioje savivaldybė surengė Stasio Eidrigevičiaus menų centro (SEMC) pastato Panevėžyje architektūrinį konkursą, kurio sąlygos numatė 3D modelių pateikimą. Konkurse varžėsi 19 darbų, komisijos nariai buvo patenkinti naujomis galimybėmis, kai modeliai įkeliami į 3D miesto kontekstą.

Šį balandį savivaldybė pranešė apie naują interneto svetainę www.projektai.panevezys.lt, kur skelbiama  išsami informacija apie daugiau kaip penkiasdešimt 2014-2020 m. ES investicijų laikotarpiu vykdomų projektų, atliktų ir pradėtų didžiųjų infrastruktūros plėtros darbų ir iniciatyvų.

Pristatant projektus, pateikiama daug vizualios medžiagos, kuriose būsimų projektų simuliacijos susiejamos su realybės informacija, paimta iš miesto 3D modelio.

Pranešimą paskelbė: Edvinas Butkus, UAB „IN RE”