KTU pradedamas kurti DI kompetencijų centras: besidominčius šiomis technologijomis kviečia į projekto atidarymo renginį
|Apie dirbtinį intelektą (DI) šiandien girdime itin dažnai. Vienus DI technologijos ir jų suteikiamos galimybės žavi, kitus priešingai – verčia sunerimti. Nepaisant to, DI sparčiai veržiasi į įvairias žmogaus gyvenimo sritis. Lietuvos mokslininkai taip pat nesnaudžia – tam, kad valstybės mokslinių tyrimų ir inovacijų ekosistema būtų stipresnė ir konkurencinga tarptautiniu mastu, KTU su partneriais kurs jungtinį DI kompetencijų centrą tvariam vystymuisi. Jau rugsėjo 14 d. vyks šio projekto atidarymo renginys „AI for Sustainable Future“.
Tikimasi, kad ateityje centras veiks kaip švyturys, darantis reikšmingą poveikį mokslinių tyrimų ir inovacijų ekosistemos stiprinimui nacionaliniu ir tarptautiniu mastu.
„DI kompetencijų centre atsiras galimybės įgyti naujų, gilesnių kompetencijų DI tematikoje, perimant gerąją patirtį iš pažangiųjų projekto partnerių Vokietijoje ir Suomijoje. Novatoriški moksliniai tyrimai, eksperimentinė plėtra bei inovacijų vystymas bus skatinamas taikant DI technologijomis grįstus sprendimus. Tad centro veikla bei čia spendžiami DI uždaviniai įvairiose tematikose ženkliai prisidės prie Lietuvos pramonės, sveikatos, transporto ir energetikos sektorių skaitmenizavimo“, – tikina KTU rektorius Eugenijus Valatka.
Jungtiniame DI kompetencijų centre bus įdiegta moderniausia infrastruktūra: nuo pramoninių robotų, medicininių ultragarso skenerių, galingų dronų, HPC įrangos iki energetikos / transporto uždavinių modeliavimo ir projektavimo programinės įrangos.
Rugsėjo 14 d. vyksiančio renginio „AI for Sustainable Future“ metu projekto koordinatoriai, partneriai ir svečiai pasidalins įžvalgomis, ateities prognozėmis ir aptars, kokias naudas ir galimybes, atliepiant pagrindinius tvarumo tikslus, DI gali suteikti kertiniuose valstybės sektoriuose – medicinoje, transporte, pramonėje bei energetikoje.
„Renginys aktualus ne tik projekto vystytojams, bet ir viešojo bei privataus sektoriaus atstovams, suvokiantiems DI potencialą, tvarumo tikslų siekimo svarbą ir besidomintiems novatoriškais sprendimais. Taip pat visuomenės nariams, kuriems DI ir tvarumo sinergija yra įdomi, aktuali ir jie nori tapti tvarios DI ekosistemos proaktyviais dalyviais“, – teigia KTU DI centro vadovė, Informatikos fakulteto profesorė Agnė Paulauskaitė-Tarasevičienė, vadovaujanti „SustAInLivWork“ projektui.
Atlieps ne tik Lietuvos, bet ir globalius tvarumo tikslus
DI kompetencijų centras bus kuriamas įgyvendinant ES mokslinių tyrimų ir inovacijų programos „Europos horizontas“ „Teaming for Excellence“ priemonės projektą „SustAInLivWork“. Projekto įgyvendinimo laikotarpiu KTU bendradarbiaus su partneriais iš Lietuvos – Vilniaus Gedimino technikos universitetu, Vytauto Didžiojo universitetu ir Lietuvos sveikatos mokslų universitetu – bei tarptautiniais partneriais – Tamperės universitetu (Suomija) ir Hamburgo technologijos universitetu (Vokietija).
A. Paulauskaitė-Tarasevičienė tikina, kad pirminė idėja kurti DI kompetencijų centrą tvariam vystymuisi kilo nuodugniai išnagrinėjus Europos prioritetus, išanalizavus DI tendencijas.
„Galvojome ir apie tai, ko reikia Lietuvai, kur yra mūsų didžiausias neišnaudotas potencialas, taip pat kokių kompetencijų labiausiai trūksta tam, kad galėtume efektyviai kurti inovacijas DI srityje atliepiant globalius tvarumo tikslus“, – sako profesorė.
„SustAInLivWork“ kompetencijų centras stiprins šalies mokslininkų ir tyrėjų mokslinių tyrimų bei inovacijų kompetencijas kuriant ir vystant DI sprendimus tvariam vystymuisi ir darniai ekonomikos plėtrai, atliepiant ES ir Lietuvos DI strategijas.
„Centre bus siūlomas visas paketas paslaugų: intelektinių sistemų modeliavimo aplinkos, verslo analitikos įrankiai, fizinės ir virtualios DI laboratorijos, suteikiant galimybes ištestuoti ir išbandyti įvairius veiklų scenarijus išorės įmonėms. Taip pat bus teikiamos paslaugos įtraukiant DI sistemų realizavimą, jų testavimą ir diegimą, atliekami įvairūs praktiniai mokymai DI ir tvarumo sinergijos tematikoje, veiklos ir paslaugos, susijusios su duomenų saugojimo infrastruktūros kūrimu, priežiūra, palaikymu ir jos taikymu atliepiant DI sprendimų specifinius poreikius.
Taigi, esame pasiruošę savo viziją paversti realybe ir vystant DI kurti geresnę Lietuvos ateitį bei prisidėti prie platesnių pasaulinių tvarumo tikslų įgyvendinimo“, – teigia A. Paulauskaitė-Tarasevičienė.
Dėmesio centre – socialinė atsakomybė ir tvarumas
KTU DI centro vadovė pastebi, kad su DI technologijomis susietų centrų yra tiek Lietuvoje, tiek užsienyje, tačiau DI technologijų vystymas ir taikymas KTU kuriamame kompetencijų centre turės naują požiūrį – sieks didinti socialinę atsakomybę ir tvarumą visuomenės narių gyvenime ir darbe.
„Kitas ne mažiau svarbus tikslas, slypintis po šiuo pavadinimu, tai DI tvarumas – atsakingas ir etiškas DI sistemų kūrimas ir naudojimas, daugiausia dėmesio skiriant dviem pagrindiniams aspektams – skaidrumui ir paaiškinamumui. Tvaraus DI užtikrinimas leis maksimizuoti pasitikėjimą tokiais DI sprendimais ir tikslingą jų taikymą“, – teigia profesorė.
„SustAInLivWork“ projekto įgyvendinimas numatytas dviem etapais. Pirmasis – centro įsteigimo etapas, kuris prasidėjo jau rugsėjo 1-ąją, truks dvejus metus. Jame numatytas centro ir jo valdymo struktūros sukūrimas, partnerių įsipareigojimų įteisinimas. Antraisiais metais bus vykdomas centrui būtinos įrangos įsigijimas. Kitas projekto etapas – tai augimas, kuris planuojamas trečiais–šeštais kompetencijų centro įsteigimo metais.
„Per pirmuosius metus bus formuojama centro taryba ir valdyba, keturios mokslinių tyrimų grupės (angl. hubs), planuojami žmogiškieji ištekliai, vykdomas infrastruktūros įsigijimas“, – teigia A. Paulauskaitė-Tarasevičienė.
KTU DI centro vadovės teigimu, projekto pradžiai didelė komanda pradėjo ruoštis jau vasaros pradžioje – strategiškai dėliotos visos būsimos veiklos, biudžetas, reikalinga infrastruktūra, svarbiausios komunikacijos priemonės.
„Siekiame suburti visus partnerius ir aktualių sektorių atstovus, informuoti didesnę dalį visuomenės apie projekto viziją, tikslus ir uždavinius. Mūsų tikslas, kad sukurtas „SustAInLivWork“ centras užtikrintų efektyvų ir ilgalaikį, bendradarbiavimu grįstą požiūrį, kuris po šešerių metų turės būti finansiškai tvarus“, – sako projekto vadovė.
Į projekto atidarymo renginį kviečiami visi besidomintys DI sritimi
Projekto „SustAInLivWork“ atidarymo renginys „AI for Sustainable Future“ vyks jau rugsėjo 14 d. nuo 9 val. KTU „Santakos“ slėnyje (K. Baršausko g. 59, Kaunas).
„Tai svarbi data tiek projekto koordinatoriui – KTU, tiek visiems partneriams. Tądien kviečiami visi projekto partneriai, Lietuvos vyriausybės atstovai, Europos komisijos nariai ir kiti svečiai, kurie turės galimybę fiziškai susitikti KTU „Santakos“ slėnyje bei detaliai susipažinti su šio projekto tikslais, planuojamais rezultatais, naudomis, kurios bus teikiamos, išgirsti pažangiųjų partnerių įžvalgas apibendrinančios diskusijos metu“, – tikina A. Paulauskaitė-Tarasevičienė.
Į renginį, kuriame pasisakys aukščiausi mokslo institucijų, verslo organizacijų, politikos vadovai bei Europos komisijos atstovai yra kviečiami visi norintys ir besidomintys DI tematika. Renginys vyks anglų kalba.
Išsami renginio programa: https://www.sustainlivwork.eu/event-program/
Registracija į „AI for Sustainable Future“ renginį: https://www.sustainlivwork.eu/event-registration/
Pranešimą paskelbė: Mantas Lapinskas, Kauno technologijos universitetas