Ką žinoti apie vėją ir dirvožemį?

Jei įsiklausysite, jūsų vejos dirvožemis gali daug ką pasakyti.

Nors teoriškai tai gali skambėti kvailai, jausmai yra tikri. Dirvožemis, kuris yra vejos sveikatos pagrindas, yra daugelio pastebimų lauko erdvės problemų pradžia. Kiekvienas atsiradęs unikalus simptomas yra jūsų vejos būdas pasakyti, kad jai reikia švelnios meilės ir priežiūros.

1. Rudos dėmės = rūgštus dirvožemis

Jūsų vejoje yra bjaurių rudų dėmių? Jei taip, dažnai tai būna per rūgštaus dirvožemio produktas. Kuo žemesnis jūsų dirvožemio pH lygis, tuo jis rūgštesnis. Dirvožemio rūgštingumą galite patikrinti įsigiję pH rinkinį vietinėje technikos parduotuvėje arba sodo centre.

Kalkindami veją galite išnaikinti rudas dėmes ir atgaivinti nudžiūvusią žolę. Iš kalkakmenio pagamintos vejos kalkės padidina vejos dirvožemio pH ir padaro maistingąsias medžiagas prieinamesnes žolės šaknims.

2. Išdžiūvusi žolė = sausa dirva

Kai žolė netenka vandens, žolės stiebai tampa ne tokie standūs ir pradeda vysti. Esant karščiui ir sausrai – abu šie veiksniai dažni vasaros mėnesiais – žolė linkusi vysti. Todėl šiuo laikotarpiu ypač svarbu giliai ir retai laistyti.

Kad išvengtumėte garavimo ar grybelinių ligų plitimo tikimybės, vejos laistymą geriausia palikti ankstyvoms rytinėms valandoms. Per savaitę jūsų veją reikia palaistyti maždaug 1-1½ cm vandens, kurį galima paskirstyti per vieną ar du kartus. Atšiauriomis vasaros sąlygomis gali tekti pasilikti 1 ½” (arba daugiau), kad vejos dirvožemis neišdžiūtų.

3. Žolės grumstai = žolės gniužulai

Vabzdžiai gali užvaldyti jūsų veją, kai ji labiausiai pažeidžiama dėl karščio sukelto streso. Jei pastebėjote, kad iš jūsų vejos kyla žolės gumulėliai, greičiausiai dėl to kalti vikšrai.

Vikšrai – tai baltosios kirmėlės, kurios gali užkrėsti jūsų veją. Šios būtybės gyvena vejos dirvoje, kelis centimetrus nuo paviršiaus, ir maitinasi žolės šaknimis.

Dauguma parduotuvėse parduodamų kovos su vikšrais produktų yra prevenciniai. Kitas dalykas yra jau esamų vikšrų pašalinimas iš vejos. Geriausias būdas pasirūpinti šiais nepageidaujamais kenkėjais – pasamdyti profesionalą, kuris panaudotų greitai veikiantį insekticidą.

4. Rudi ratilai = grybelis dirvoje

Ar pastebėjote rudus apskritimus savo vejoje? Šią negražią vejos problemą, vadinamą „pasakų žiedais”, sukelia grybeliai, įsiveisę vejos dirvožemyje. Nors iš pradžių gali atrodyti tamsiai žali, ilgainiui jie tampa rudi ir žolės šaknys netenka vandens bei maistingųjų medžiagų.

Norėdami užkirsti kelią esamų grybelinių infekcijų plitimui, venkite laistyti veją naktį, taip pat reguliariai valykite ir galąskite žoliapjovės peilius. Jei problema ir toliau aštrėja, įsigykite fungicidą, kuris padės apdoroti tik pažeistas vietas.

5. Blogas vandens nutekėjimas = sutankėjęs dirvožemis

Kai ant vejos dirvos kelias dienas iš eilės telkšo vandens telkiniai, tai ne tik ženklas, kad jūsų dirva lėtai įsisavina maistingąsias medžiagas. Tai gali reikšti, kad nėra pakankamai porų erdvės vandeniui keliauti per sistemą, kitaip tariant, dirvožemis yra suspaustas. Be to, kad jūsų vejai trūksta maistinių medžiagų, užsistovėjęs vanduo taip pat tampa terpe daugintis bakterijoms.

Norėdami patikrinti dirvožemio drėgnumą, į dirvą įkiškite atsuktuvą arba pieštuką. Jei matote, kad jį sunku įkišti į žemę, jūsų dirva greičiausiai yra suspausta ir ją reikėtų išvėdinti.

Vejos dirvožemyje padarant tūkstančius mažų skylučių, aeravimas suformuoja kišenes, kurios skatina žolės šaknų augimą. Taip yra todėl, kad šios skylutės veikia kaip keliai, kuriais drėgmė (taip pat kitos maistinės medžiagos) per vejos dirvožemį patenka į šaknų sistemą.