Tyrimas: net ir aukščiausio lygio vadovai nesiliauja naudoję silpniausių slaptažodžių

Nors įmonių savininkai, aukščiausio lygio (angl. C-suite) vadovai ir kiti aukštas pareigas užimantys profesionalai turi prieigą prie jautriausių verslo duomenų, jų slaptažodžiai tokie pat silpni, kaip ir įprastų interneto vartotojų. Kibernetinio saugumo bendrovės „NordPass“ tyrimas atskleidė, kad patiems svarbiausiems įmonės duomenims apsaugoti dažniausiai naudojamas slaptažodis „123456“ jis laikomas vienu nesaugiausių pasaulyje.

Ši apžvalga atlikta bendradarbiaujant su nepriklausomais kibernetinio saugumo tyrėjais, kurie išanalizavo daugiau nei 290 mln. duomenų pažeidimų visame pasaulyje. Nutekintus slaptažodžius ekspertai sugrupavo pagal jų savininkų pareigas ir atstovaujamą veiklos sritį. Tyrimo duomenimis, daugiausiai saugumo incidentų patiria technologijų, finansų, nekilnojamojo turto, sveikatos priežiūros ir turizmo sektoriai.

Naudoja vardus

Kurdami slaptažodžius aukšto lygio vadovai nepasižymi kūrybiškumu ir dažniausiai renkasi „123456“ – ši skaičių seka panaudota daugiau nei 1,1 mln. kartų. Antras pagal populiarumą vadovų pasirinkimas – žodis „password“ (liet. slaptažodis). Jis sąraše rastas daugiau nei 700 tūkst. kartų. Kiti populiarūs slaptažodžiai: „1q2w3e“, „12345“, „1111“ ir „qwerty“.

Tyrimas atskleidė, kad bandydami sugalvoti įsimintinus slaptažodžius vadovai taip pat naudoja vardus. Daugiausia kartų sąraše kartojasi „Tiffany“, „Charlie“, taip pat „Michael“ ir „Jordan“. Galima tik spėlioti, ar naudoti du pastaruosius vardus įkvėpė legendinis krepšininkas. Be to, daug vadovų savo slaptažodžius taip pat sieja su mitologiniais herojais ir gyvūnais, neretai rinkdamiesi žodžius „drakonas“ (angl. dragon) ir „beždžionė“ (angl. monkey).

Pilną slaptažodžių sąrašą galima rasti šioje nuorodoje.

Ekspertų perspėjimai negąsdina

Tai nėra pirmasis „NordPass“ tyrimas, atskleidžiantis slaptažodžių kūrimo tendencijas. Įmonė kasmet skelbia 200-ų populiariausių internete naudojamų slaptažodžių sąrašą. 2021-aisiais „NordPass“ pateikė „Fortune 500“ sąraše atsidūrusių įmonių nutekintų slaptažodžių apžvalgą. Šiemet imtasi analizuoti aukščiausio lygio vadovų slaptažodžius.

„Neįtikėtina, kad visi mąstome taip panašiai. Šis tyrimas patvirtina, kad tai, kas mums atrodo labai originalu, iš tiesų gali atsidurti blogiausiųjų sąrašuose. Visi – tiek kompiuterinius žaidimus mėgstantys paaugliai, tiek įmonių savininkai – yra kibernetinių nusikaltėlių taikiklyje. Tik verslo subjektai, kaip taisyklė, už savo neapdairumą moka didesnę kainą“, – sako „NordPass“ vadovas Jonas Karklys.

APIE NORDPASS

„NordPass“ – slaptažodžių tvarkyklė verslo ir privatiems klientams. Naujausių algoritmų pagalba ši slaptažodžių tvarkyklė užtikrina vartotojų duomenų saugumą. Palanki kaina, patogumas ir paprastas naudojimas — svarbiausi dalykai, į kuriuos buvo atsižvelgta kuriant „NordPass“. Vartotojai gali naudotis šia slaptažodžių tvarkykle savo kompiuteriuose, išmaniuosiuose telefonuose ir naršyklėse. Jų slaptažodžiai yra užkoduojami vartotojo įrenginyje, todėl tik pats vartotojas gali juos matyti. „NordPass“ priklauso „Nord Security“ produktų grupei. Daugiau informacijos: nordpass.com

Pranešimą paskelbė: Ulijona Bartašiūtė, UAB „Bosanova”