Šiandien revoliuciją sukėlusio 4G ryšio gimtadienis: kaip technologija pakeitė mūsų kasdienybę?

Šiandien sukanka lygiai 11 metų Lietuvoje ir pasaulyje populiariai 4G ryšio technologijai. Be šio išradimo sunku įsivaizduoti kasdienį mūsų gyvenimą: technologija leidžia mums mėgautis sparčiu internetu, naudotis muzikos ir filmų transliacijų paslaugomis. Kaip vystėsi 4G technologija ir kokios bus ją pakeisiančio 5G galimybės, rašoma pranešime žiniasklaidai.

„2009 m. pasirodžiusio 4G ryšio reikšmę ilgainiui pajuto ne tik vartotojai, bet ir daugybė bendrovių visame pasaulyje. Turėdami mobilų internetą, darbuotojai galėjo dirbti iš bet kurios pasaulio vietos ar bendrauti nuotoliniais vaizdo skambučiais be trikdžių. 4G naudą pajuto el. prekybos parduotuvės, kuriose vartotojai galėjo apsipirkti iš bet kurios pasaulio vietos. 4G buvo tarsi lėktuvas tuo metu, kai visi dar tik skraidė oro balionais ar sraigtasparniais“, – pasakoja „Bitė Lietuva“ technologijų direktorius Gintas Butėnas.

Pakeitė mūsų kasdienybę

Tik pasirodžiusi 4G ryšio technologija sukėlė tikrą revoliuciją vartotojų kasdienybėje.

„Vos pasirodęs 4G ryšys galėjo pasiekti penkis kartus didesnę duomenų perdavimo spartą nei ankstesnė 3G karta. Technologija neveikė senuose įrenginiuose, nes jos palaikymui reikėjo 4G ryšio įrangos, todėl išbandyti 4G vartotojai galėjo tik įsigiję naują išmanųjį. Tai paskatino konkurenciją tarp išmaniųjų gamintojų, kurie per kelerius metus pristatė šūsnį 4G technologiją palaikančių įrenginių. Tiesa, pristatyti 4G telefonus skubėjo ne visi – štai „Apple“ ją pirmą kartą įdiegė tik „iPhone 5“, praėjus trims metams nuo 4G atsiradimo“, – prisimena „Bitės“ technologijų direktorius.

Iki 4G technologijos, vartotojai mobilųjį telefoną daugiausia naudojo skambučiams ir SMS žinutėms. Atsiradus pažangesnei ryšio technologijai išaugo ir susirašinėjimo programėlių naudojimas, socialinių tinklų populiarumas.

Nuo oro baliono iki lėktuvo

Mobiliojo ryšio evoliucija prasidėjo dar 1979-aisiais, kai Japonijos telekomunikacijų operatorius „Nippon Telegraph and Telephone“ pristatė analoginį 1G ryšį. Tačiau 1G turėjo aibę trūkumų: skambučių kokybė buvo prasta, o duomenys – nešifruojami, todėl bet kas su radijo siųstuvu galėjo įsiterpti į pokalbį.

1991-aisiais pereita prie skaitmeninio mobiliojo ryšio standarto 2G, leidusio keistis SMS ir nuotraukas ar spalvotus pranešimus siųsti MMS formatu. Dar po dešimtmečio, 2001 m., dienos šviesą išvydo 3G, mus supažindinęs su mobiliuoju internetu ir gerokai pagerinęs balso skambučių kokybę.

Pasak G. Butėno, geriau skaitmeninio mobiliojo ryšio evoliuciją įsivaizduoti padės palyginimas oro transporto priemonėmis. 2G ryšį galima palyginti su lėtai judančiu oro balionu, 3G – su sraigtasparniu, o 4G – su greitu ir daug žmonių talpinančiu lėktuvu.

4G evoliucija

Dabar 4G ryšys yra apie dešimt kartų spartesnis nei jo pirmtakas 3G, o toks mobiliojo interneto greitis leidžia naršyti itin sparčiai, naudotis muzikos transliacijų paslaugomis ar žiūrėti aukštos kokybės vaizdo įrašus.

„4G ryšys palaipsniui evoliucionavo ir gimė patobulintas 4G+ (LTE Advanced), o vėliau – 4G++, dar labiau pagerinę mobiliojo interneto greitį. Šiuo metu daugybė žmonių vienu metu gali, pavyzdžiui, transliuoti aukščiausios kokybės vaizdo įrašus, tačiau duomenų perdavimo sparta dėl to nenukenčia“, – sako G. Butėnas.

Šių metų pradžioje Lietuva užėmė 14-ą vietą Europoje pagal 3G ir 4G interneto duomenų gavimo greitį, skelbiama Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) ataskaitoje.

Naudosime dar ilgai

Mobiliojo ryšio technologijos sparčiai juda į priekį, todėl telekomunikacijų operatorių akys jau nukreiptos į 5G ryšio technologijos tobulinimą, kuri kol kas yra dar tik ankstyvoje stadijoje.

Tačiau neabejojama, kad 5G ryšys bus svarbus kuriant tokias technologijas, kaip save vairuojantys automobiliai ir bus pritaikoma visose didžiosiose industrijose nuo medicinos iki žemės ūkio ar logistikos. 4G ryšį įsivaizduojame kaip lėktuvą, o 5G ryšio galimybes galima palyginti su visur galinčio skristi kosminio erdvėlaivio.

Į mūsų gyvenimus žengiant naujosioms mobiliojo ryšio technologijoms, telekomunikacijų operatoriai palaipsniui atsisveikins su senesniais duomenų perdavimo standartais. Tiesa, 4G ryšys dar tikrai niekur nesitrauks.

„Šiandieną 96 proc. visų mobiliųjų duomenų „Bitės“ tinkle perduodama 4G ryšiu, todėl senesnės kartos ryšių, kaip 2G ar 3G, reikšmė menksta. Palaipsniui jų atsisakysime, o jų dažnių juostas telekomunikacijų operatoriai panaudos 4G ir 5G ryšio diegimui“, – pasakoja G. Butėnas.

Pranešimą paskelbė: Eglė Girdauskaitė, UAB „Gravitas Partners”