R. Mackevičius su moksleiviais diskutavo apie skaitmeninį etiketą
|Kompanija „Samsung“ atliko Lietuvos moksleivių apklausą, kuri parodė, kad net 74 proc. tyrime dalyvavusių 14-18 m. jaunuolių yra nors kartą susidūrę su nepatogiomis situacijomis bendraujant internete. Atsižvelgiant į tai, iki šiol penkerius metus sėkmingai mokymų programą mokytojams Lietuvoje vykdžiusi bendrovė, šiuos mokslo metus pradeda su specialiai 9-12 klasių moksleiviams sukurta skaitmeninių įgūdžių lavinimo programa „Skaitmeninis moksleivio IQ“.
„Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad šių dienų jaunimas yra įvaldęs technologijas ir puikiai jaučiasi virtualiame pasaulyje. Vis dėlto, kai technologijos ir darbo rinka vystosi itin sparčiai, yra labai svarbu neatsilikti nuo kintančios aplinkos ir mokėti ne tik pramogauti, bet ir paversti technologijas naudingu įrankiu kasdienėms užduotims bei tobulėjimui, išvengiant negatyvių aspektų, tokių kaip, pavzydžiui, autorių teisių pažeidimai ar patyčios internete. Todėl kviečiame moksleivius pasinerti į specialiai jiems sukurtą mokyklą internete, kur kiekvienas ras daugybę šiai temai aktualių pamokų“, – sakė projekto „Skaitmeninis moksleivio IQ“ programos vadovė Eglė Tamelytė.
Vilniaus S. Daukanto gimnazijoje vykusiame projekto atidarymo renginyje su moksleiviais savo istorijomis ir patarimais dalinosi renginių bei laidų vedėjas Rolandas Mackevičius, kelių tūkstančių tiražu savo žurnalą išleidęs ir sparčiai socialiniuose tinkluose populiarėjantis 17-metis Edvinas Vitas bei technologijų saugumo ekspertas Marius Pareščius.
Daugiau nei 200 tūkst. sekėjų „Instagram“ socialiniame tinkle turintis R. Mackevičius su susirinkusiais moksleiviais diskutavo apie skaitmeninį etiketą, kas yra galima, o kas ne bendraujant internete.
„Kartais internete įvyksta daug baisių dalykų ir mes nuo to nesame apsaugoti, nežinome, ką daryti, nors visi naudojame tiek „Instagram“, tiek „Facebook“, tiek kitus socialinius tinklus. Juose ir patys mėgstame pakomentuoti bei sulaukiame įvairių komentarų, kurie kartais būna smagūs, o kartais galbūt žeidžiantys“, – sakė R. Mackevičius.
R. Mackevičiui antrino ir moksleivis Edvinas, kuris būdamas 16 m. išleido savo žurnalą apie šiandien visuomenėje žinomus žmones: „Socialiniuose tinkluose daug kam nepatinka mano pasisakymai, nes nevengiu paliesti įvairių temų. Tikrai buvo tokių atvejų, kai dėl mano išsakytos nuomonės sekėjų skaičius staiga nukrito.“
Prieš keletą dienų savo 17-tą gimtadienį atšventęs Edvinas pasakojo, kad pradedant nuo turinio kūrimo, interviu, nuotraukų, žurnalo dizaino – viską darė pats. O tam jam padėjo turimi ir nuolat lavinami skaitmeniniai įgūdžiai.
„Man niekas nesakė, kad man pavyks, tėvai nenorėjo duoti pinigų, o draugai galvojo, kad tik pažaisiu laikinai ir tiek. Vienintelė manimi tikėjo vyresnė sesė ir aš tai padariau. Aš turėjau labai mažai pasitikėjimo savimi, tačiau labai daug noro veikti“, – apie savo pradžią papasakojo jaunuolis.
Pasak programos vadovės E. Tamelytės, šiandien visas mūsų gyvenimas yra internete ir išmaniuosiuose įrenginiuose, todėl tokia interneto svetainė, kur moksleiviai informaciją apie skaitmeninį raštingumą ras vienoje vietoje, yra tikrai reikalinga.
„Temos yra labai įvairios. Tai ir duomenų saugumas, privatumas internete, autorinės teisės, patarimų čia ras ir tie, kurie nori pradėti programuoti ar išmokti fotografuoti, rašyti tinklaraštį. Technologijų ekspertai ir švietimo specialistai pasidalino patarimais, kaip išmokti mąstyti kūrybiškai, apsaugoti savo duomenis, kodėl yra svarbus kritinis mąstymas, kokias teises ir atsakomybes šiandien mes visi turime skaitmeninėje erdvėje. Interneto svetainėje moksleiviai taip pat ras interviu su žurnalistais, komunikacijos specialistais ir nuomonės formuotojais“, – apie turinį pasakojo programos vadovė.
„Samsung“ taip pat kviečia vyresniųjų klasių moksleivius iš visos Lietuvos burtis grupėmis ir dalyvauti kūrybiniame konkurse, kurio tikslas yra sukurti pirmąsias Lietuvos moksleivių interneto etiketo taisykles. Visos dalyvių komandos kovos dėl galimybės laimėti vertingus „Samsung“ prizus. Pirmosios vietos nugalėtojai bus apdovanoti išmaniaisiais telefonais, o komandą lydintis mokytojas – planšetiniu kompiuteriu, išmaniais prizais bus aprodvanoti ir antrosios vietos nugalėtojai, o dar penkios komandos gaus specialius simbolinius prizus.
Daugiau informacijos apie konkursą moksleiviai ras programos interneto svetainėje www.skaitmeninisiq.lt.
Pranešimą paskelbė: Rūta Pauliukonytė, UAB „Publicum”