Naujų įmonių kūrėjams – proga gauti profesionalių patarimų, kaip startuoti greičiau ir išvengti klaidų

Iki Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūros (MITA) projekto „InoSpurtas“ skelbiamo idėjų atrankos konkurso „Ieškomas inovatorius!“ pabaigos liko vos mėnuo. Į nuo 2017 m. kasmet skelbiamus kvietimus iš viso atsiliepė beveik 300 inovatorių, turinčių idėjų kurti verslą, pagrįstą inovacijomis ir naujausiomis technologijomis. Net 60 konkurso metu įsteigtų technologinių įmonių jau kuria inovatyvius produktus. 

Viena iš konkurso „Ieškomas inovatorius!“ alumnų, įmonė MB „Sekuritis“ vysto teisių ir prieigų valdymo (angl. Access and Idenity management) sprendimą, skirtą didesnėms kompanijoms, kurioms tampa aktualus efektyvus vartotojų ir jų teisių organizavimas, valdymas, veiksmų automatizavimas bei kiti susiję saugumo sprendimai. Šiuo metu ankstyvos stadijos startuolis ieško pirmųjų klientų bei finansavimo galutiniam produkto sukūrimui. Jo įkūrėjo Vaido Mileikio teigimu, idėja kilo iš darbinės praktikos. „Pagrindinė mūsų idėjos autorė daug metų dirbo su panašiais IT saugumo sprendimais ir sukaupė daug žinių bei patirties. Pamačius terpę IT sprendimui, pranašesniam už tuos, kuriuos siūlo pagrindiniai rinkos dalyviai, ji pasidalino idėja su mumis ir nutarėme jį vystyti“. 

Žengti pirmuosius žingsnius padėjo tuo metu vykstantis inovatyvių idėjų atrankos konkursas „Ieškomas inovatorius!“. „Sėkmė atrankoje buvo emociškai svarbus ženklas – įsitikinome, kad idėja skamba patraukliai bei perspektyviai ne tik mums. Po to gavome finansavimą konsultacijoms, kurių metu pavyko pritraukti labai patyrusį marketingo specialistą. Jis iki šiol mums padeda teisingai sudėlioti produkto pozicionavimą, kainodarą, komunikacijos ir kitais klausimais“, – apie užmegztus ryšius pasakoja V. Mileikis. Jis įsitikinęs, kad visoms „šviežioms“ įmonėms ir jų įkūrėjams naudinga praplėsti pažinčių ratą, gauti profesionalių patarimų, kaip judėti greičiau ir išvengti klaidų.

MITA organizuotas konkursas tramplinu tapo dabar jau puikiai žinomam startuoliui UAB „Ionicum“. Karolis Basevičius, kartu su kurso draugu Luku Laurinavičiumi domėjosi sveika mityba ir ieškojo alternatyvų sveikiems ir produktyvumą skatinantiems greitiems užkandžiams. „Prieš penkerius metus studijuojant atsirado dilema, kaip greitai, skaniai ir sveikai pavalgyti tarp paskaitų, nes tam laiko likdavo tik apie 10 minučių, o vieninteliai pasirinkimai tuomet buvo kava ir sumuštinis arba šokoladukas. Nors prekyboje buvo galima įsigyti skystų maisto pakaitalų – kokteilių, kuriuos suplakus su pienu, vandeniu ar sultimis gauname reikalingą kalorijų ir mineralų užtaisą, tačiau juos išbandžius, mūsų netenkino skonis, o vartojant ilgiau nei tris dienas pradėjo skaudėti skrandį ir žarnyną. Taigi, tai nebuvo sveika ir greita alternatyva“, – savo verslo pradžią prisiminė pašnekovas.

Partneriai nežinojo nei maisto technologijos paslapčių, nei verslo kūrimo subtilybių, todėl savo idėją nusprendė pateikti „Ieškomas inovatorius!“ konkurse. Besikonsultuojant su mokslininkais ir gastroenterologais jiems pavyko sukurti mineralais, prebiotinėmis maistinėmis skaidulomis bei išrūgų baltymais praturtintus užkandžius, o gavus konsultacijų verslo kūrimui, partneriai įkūrė startuolį UAB „Ionicum“ ir rinkai pristatė „Startuper’s smoothies“ produktus.

„Mūsų atveju daugiausiai naudos davė praktiniai patarimai. Pavyzdžiui, kad savo idėją reikėtų iš pradžių pagaminti savo virtuvėje, iki pradėsime ieškoti investuotojų ir taip patikrinti, ar tai, ką kalbame, yra realu padaryti. Mes pradėjome nuo receptūrų kūrimo, o vėliau atėjo reikalingos žinios, patirtis. Be konsultacijų labai svarbus dalykas buvo ir padrąsinimas, kurį gavome iš MITA dirbančių žmonių. Jie palaikė mūsų idėją“, – kalbėjo pašnekovas bei pridūrė, kad visiems, kurie dabar pradeda kurti, nori įgyvendinti unikalų projektą, svarbu vadovautis intuicija, nenuleisti rankų jei nepavyksta iškarto.

Nebenorintiems turimų idėjų „slėpti stalčiuje“ ir ieškantiems, kaip užsitikrinti spartesnį produkto patekimą į rinką, MITA primena apie jau penktą kartą skelbiamą idėjų konkursą „Ieškomas inovatorius!“. Jame dalyvauti verta žmonėms su inovatyviomis idėjomis, mokslininkams, siekiantiems komerci­alizuoti išradimus ir inovacijas, bei smulkiajam ar vidutiniam verslui, kuriam aktualu plėtoti technologijas.

Jei norite sukurti visiškai naują arba iš esmės patobulinti jau egzistuojantį produktą, sprendžiantį visuomenės, mokslo ar verslo problemas ir taip gerinantį mūsų kasdienybę, iki 2022 m. sausio 3 d. pateikite paraišką ir pasinaudokite ekspertų pagalba.

Konkursą organizuojančio MITA projekto „InoSpurtas“ vadovė Jolita Razumienė atkreipia dėmesį, kad paraiškų skaičius neribotas – jų galima pateikti tiek, kiek turite idėjų. Daugiau informacijos apie idėjų atrankos kriterijus rasite ČIA.

Atrinktų idėjų autoriai, planuojantys įsteigti technologinę įmonę, gaus projekto „InoSpurtas“ ekspertų konsultacijas verslo plano rengimo, technologijos vystymo, rinkodaros ir intelektinės nuosavybės valdymo klausimais. Jie taip pat turės galimybę agentūros renginių metu prisistatyti investuotojams, naudotis kitomis MITA inovacijų paramos priemonėmis ir konsultuotis dėl galimų finansavimo šaltinių. 

Negana to, dviejų perspektyviausių idėjų autoriai pagal savo veiklos sritį dalyvaus ES tematiniuose akceleratoriuose užsienyje. Juose įmonėms teikiamos konsultavimo, mokymo, verslo vystymo pagalbos ir partnerių paieškos paslaugos.

Pranešimą paskelbė: Karolina Urbonaitė, Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra