Modernizavę nacionalinės reikšmės organizaciją Bangladeše lietuviai įsitikinę: gerovės valstybė prasideda nuo gerai išvystytos elektroninių viešųjų paslaugų infrastruktūros

Bangladešo Nacionalinis Duomenų Centras savo dydžiu ir pajėgumais šiuo metu užima septintą vietą pasaulyje. Beveik metus trukęs šios organizacijos modernizavimo projektas oficialiai baigtas. Kompanija BAIP ir projekto partneriai sumuoja rezultatus, dalijasi išmoktomis pamokomis ir ruošiasi kitiems valstybinio debesies (GovCloud) projektams Lietuvoje ir kitose Europos Sąjungos šalyse, kuriančiose gerovės valstybę plėtojant skaitmeninių viešųjų paslaugų prieinamumą valstybės mastu.

Bangladešas vakar ir šiandien

Bangladešas – viena skurdžiausių ir tuo pat metu viena spalvingiausių pasaulio šalių. 75 procentai žmonių čia gyvena kaimuose prie upių pakrančių, tarp bambukų ir bananų miškų.

Bangladešas patenka į tankiausiai apgyvendintų pasaulio šalių dešimtuką. Vos du su puse karto didesnėje už Lietuvą teritorijoje gyvena daugiau nei 163 milijonai gyventojų. Kasdien šalyje gimsta 8000 žmonių, o 2,5 tūkstančio – miršta.

Nors Bangladešas šiuo metu patenka į sparčiausiai besivystančių pasaulio šalių dešimtuką, jis vis dar tebėra viena iš neturtingiausių šalių pasaulyje. Dienos uždarbio vidurkis čia siekia vos vieną eurą, gyventojai vidutiniškai suvartoja apie 3 kg mėsos per metus, o gyvenimo trukmės vidurkis nesiekia 60 metų.

Elektroninių paslaugų centrai keičia žmonių gyvenimus

2021 – aisiais metais Bangladešas švęs šalies nepriklausomybės penkiasdešimtmetį. Iki šios sukakties šalyje numatyta įgyvendinti daug ambicingų projektų, kurių užduotis – ištraukti šalį  iš skurdžių trečiojo pasaulio šalių sąrašo.

Pastaruosius dešimt metų šalyje aktyviai vystoma Skaitmeninio Bangladešo strategija. Nuo 2010-ųjų čia įkurti 5,400 elektroniniai gyventojų aptarnavimo centrai, užtikrinantys šalies gyventojams geresnį informacijos, komercinių ir valstybinių paslaugų prieinamumą nepriklausomai nuo jų išsilavinimo. Šiuose centruose galima pasinaudoti daugiau nei 150 viešųjų ir privačių paslaugų: žemės nuosavybės registras, gimimų ir mirčių registras, asmens dokumentų išdavimas, elektroninės medicinos paslaugos, draudimai ir t.t.. Šiuose centruose šiandien gyventojai gali netgi atsidaryti banko sąskaitą.

Elektroninių paslaugų centrai šalyje išdėstyti taip, kad nuo bet kurios kaimo vietovės nebūtų nutolę toliau nei keturis kilometrus. Dažnai jie veikia vakarais ir per atostogas, tai leidžia gyventojams naudotis paslaugomis po jų darbo valandų. Taigi, elektroninių paslaugų centrai suteikia galimybę pasinaudoti paslaugomis efektyviai, nemokamai, sutaupyti laiko ir išleisti mažiau pinigų.

Šių centrų paslaugomis šalies gyventojai per mėnesį vidutiniškai pasinaudoja 5,1 milijonų kartų. Paskaičiuota, kad per pastaruosius septynerius metus viešųjų paslaugų gavimo laikas šalyje vidutiniškai sutrumpėjo 85%, kaštai sumažėjo 63%, o fizinių apsilankymų įstaigose skaičius sumažėjo 40%. Elektroninių paslaugų centrai Bangladešo gyventojams per 7 gyvavimo metus sutaupė daugiau nei 2 milijardus dolerių!

Nacionalinis duomenų centras – Skaitmeninio Bangladešo‘2021 strategijos širdis

Sukūrus tokią didžiulę ir kompleksišką elektroninių paslaugų sistemą kilo būtinybė modernizuoti ją vienijančią organizaciją taip, kad ši užtikrintų efektyvią esamos GovCloud IT infrastruktūros veiklą: paslaugų sistema būtų aiški ir patogi naudotis, infrastruktūra lanksti ir lengvai integruojama su naujomis sistemomis („future-proof“), o pati organizacija veiktų efektyviai ir tvariai, tai yra išlaikytų save.

Lietuviai Bangladešo Nacionalinam Duomenų Centrui parengė IT paslaugų katalogą ir jo valdymo modelį, verslo plėtros strategiją ir ją lydinčią marketingo strategiją. Buvo sukurtas paslaugų katalogas, užsakymų valdymo (self-service) portalas, paslaugų apmokėjimo modelis ir debesijos paslaugų valdoma informacinė sistema. Suorganizuoti mokymai NDC vadovams ir IT specialistams technologijų, verslo vystymo, klientų aptarnavimo ir pardavimų srityse.  

„Kompanija BAIP garsėja drąsa imtis kritiškai svarbių, nestandartinių projektų, šis – vienas tokių. Egzistuojančiai kompleksiškai valstybinei organizacijai sukūrėme efektyvų, modernų tvarios veiklos modelį. Tokiu būdu prisidėjome prie sėkmingo „Skaitmeninio Bangladešo“ strategijos įgyvendinimo, be to, įgijome labai svarbios ekspertinės patirties kuriant tvarios organizacijos modelį valstybinei organizacijai,“ -projektą komentavo BAIP generalinis direktorius Gytis Umantas. – „Matome didžiulį šių žinių poreikį tiek Lietuvoje, tiek ir kitose Europos Sąjungos šalyse, kuriose sparčiai vystosi elektroninių paslaugų gyventojams tinklai, vadinamasis GovCloud.“

Debesų kompiuterija ir atviro kodo sprendimai –technologijos, be kurių neįsivaizduojama efektyvi šiuolaikinių organizacijų veikla

Debesų kompiuterija suteikia galimybę optimizuoti išteklius, didinti jų efektyvumą, todėl šiuo metu ji yra pagrindinis viešojo valdymo kaitą lemiantis elementas.

Bangladešo Nacionalinio Duomenų Centro modernizavimo projekto metu maksimaliai orientuotasi į atviro kodo sprendimus tam, kad klientas gautų ekonomiškai naudingą sprendimą, ir galėtų lengvai keistis prireikus. Įdiegta atviro kodo orkestravimo platforma užtikrina, kad sukurtas sprendimas Bangladeše bus „future-proof“, t.y. galės išgyventi ir palaikyti įvairius pokyčius. Taip sparčiai augančioms ir kintančioms organizacijoms ši galimybė ypač svarbi.

Kintantis IT paslaugų tiekėjų vaidmuo

IT infrastruktūra šiandien yra ne tik organizacijos valdymo ir teikiamų paslaugų pagrindas. Šiandien organizacijos tikisi kompleksinio problemų sprendimo iš vienų rankų. IT organizacijos vis dažniau tampa klientų veiklos vystymo strateginiais partneriais, užtikrinančiais nepertraukiamus, sklandžius, laikui ir pokyčiams atsparius kliento veiklos procesus. IT įmonės šiandien kalba ne tik apie technologijas, bet kartu su klientu ieško sprendimų pasirenkant veiklos bei marketingo strategiją, padeda spręsti personalo kompetencijos klausimus. Tokie uždaviniai reikalauja didelio įsitraukimo, kuria partnerystės ryšius ne tik tarp organizacijų, bet ir tarp atskirų valstybių.

Apie BAIP

UAB BAIP – kritinės IT infrastruktūros paslaugų bendrovė, teikianti konsultacines skaitmeninės transformacijos  strategijos sudarymo ir įgyvendinimo  paslaugas, aukšto patikimumo (high availability) sprendimų, aukšto našumo skaičiavimo (high performance computing) sprendimų ir debesijos (cloud computing) sprendimų projektavimo, diegimo ir valdymo paslaugas, kritinės infrastruktūros priežiūros ir atsparumo užtikrinimo paslaugas. 

Būdama lyderiaujančių pasaulio techninės ir programinės įrangos gamintojų verslo ir serviso partneris, BAIP savo klientams užtikrina visą tiekimo grandinės ir įrangos gyvavimo ciklo valdymą– nuo architektūros projektavimo, įrangos parinkimo, pristatymo ir įdiegimo, profesionalios priežiūros, garantinio ir pogarantinio aptarnavimo paslaugas.

BAIP savo klientams taip pat teikia modernios, skaitmeninės darbo vietos strategijos sudarymo konsultacines paslaugas ir jos įgyvendinimą, darbo vietos kaip paslaugos, daiktų interneto (Internet of things), informacinių kioskų ir spausdinimo-kopijavimo valdomas paslaugas (managed services).   

BAIP priklauso „INVL Technology“, UTIB – investicijų į informacines ir ryšio technologijas bendrovei, listinguojamai AB NASDAQ OMX Vilnius.

Pranešimą paskelbė: Aurelija Pakarklytė, BAIP, UAB