Mobiliųjų atsiskaitymų banga: kas užtikrina saugumą?

Mobiliųjų atsiskaitymų banga: kas užtikrina saugumą?

Jei staiga prireikė pervesti giminaičiui ar draugui pinigų, susimokėti mokesčius ir apmokėti kitas sąskaitas ar nusprendėme čia ir dabar kažką įsigyti internetu, dažniausiai griebiamės išmaniojo telefono. Kartais atrodo ganėtinai rizikinga patikėti piniginius reikalus mobiliajam įrenginiui, todėl natūraliai kyla klausimas, kiek tai yra saugu ir kas užtikrina asmeninių duomenų apsaugą?  

Mobiliojo atsiskaitymo programėlės

Mobiliuoju atsiskaitymu gali naudotis kiekvienas išmaniųjų technologijų savininkas. Tereikia atsisiųsti ir savo telefone įdiegti specialią programėlę. Tokių yra net keletas – išmaniųjų gamintojų siūlomos elektroninės piniginės, specialios mokėjimų platformos ar bankų kuriamos elektroninės bankininkystės programėlės.

Nesuklysime pasakydami, kad populiariausios iki šiol vis dar yra bankų programėlės. Jas įsidiegę vartotojai gali atlikti visas pinigines operacijas, kurias anksčiau dažniausiai atlikdavo kompiuteriu. Tačiau pastaruoju metu vartotojų piniginė vis dažniau kraustosi į telefoną.

Pavyzdžiui, išmaniųjų įrenginių gamintojų kuriamos elektroninės piniginės telefonuose leidžia į vieną platformą sukelti visas mokėjimų korteles ir parduotuvėse ar kavinėse atsiskaityti naudojant tik savo išmanųjį. Taip pat pagreitį įgauna specialios mokėjimų platformos, kurios ypač populiarėja didžiuosiuose Lietuvos miestuose. Vartotojai įdiegę vieną iš tokių aplikacijų sukuria naują paskyra ir perveda ten dalį savo pinigų iš banko sąskaitos. Tai leidžia atsiskaityti parduotuvėse tik išmaniuoju, ar greitai pervesti pinigus draugui, naudojant tik jo telefono numerį.

Technologijų gamintojų apsauga

Tokios aplikacijos siūlo patikėti visus savo finansinius reikalus išmaniajam telefonui. Todėl verta paminėti, kad išmaniųjų technologijų kūrėjai, taip pat pastebėję besikeičiančią vartotojų tendenciją atlikti pinigines operacijas įvairiais įrenginiais, siekia dar didesnės savo produktų apsaugos.

Kai kurie išmaniųjų telefonų gamintojai, siekdami užtikrinti vartotojo telefone laikomų duomenų apsaugą, iš anksto įrenginius aprūpina saugumo platformomis. Pavyzdžiui, „Samsung“ įrenginių savininkai gali naudotis „Knox“ saugumo sprendimu.

Ši programa nuolat stebi įrenginį ir jame esančią informaciją, taip užtikrindama duomenų apsaugą nuo bet kokių įsilaužimų, duomenų vagystės, kenkėjiškų programų, nuo bandymų įsilaužti į prietaisus, kai jie yra pavagiami ar pametami, ir kitų grėsmių.Tad remiantis mobiliųjų atsiskaitymų programėlių ir technologijų gamintojų siūloma apsauga, duomenų nutekinimo riziką galima sumažinti iki visiško minimumo.

Įrenginio saugumo užtikrinimas

Asmeninius duomenis bent jau iš dalies apsaugoti išmaniajame telefone gali ir kiekvienas vartotojas asmeniškai. Žinoma, tai nereiškia, kad jūs galite apsisaugoti nuo kibernetinių įsilaužimų, tačiau tuo rūpintis ir nereikia, nes technologijų gamintojai tai daro už jus. 

Pirmas ir paprasčiausias žingsnis apsaugoti įrenginį yra naudoti vieną iš patikimų užrakinimo būdų – slaptažodį, piršto atspaudų skaitytuvą, akies rainelės ar veido atpažinimo funkciją. Informacija telefone nebus taip lengvai pasiekiama tiems, kurių rankose atsidurs jūsų įrenginys. Taip pat išmanieji prietaisai turi vietos aptikimo funkciją. Ją būtina aktyvuoti, nes pametus ar kitaip praradus įrenginį ir prisijungus prie savo naudotojo paskyros galima sužinoti įrenginio buvimo vietą ar net blokuoti prieigą prie jo.

Ir svarbiausia, tik pastebėjus, kad praradote išmanųjį telefoną užblokuokite visas mokėjimų korteles bei  banko sąskaitas, taip apsisaugosite nuo ilgapirščių pagundų išleisti jūsų pinigus.

Pranešimą paskelbė: Rūta Pauliukonytė, UAB „Publicum”