Milijardinei dirbtinio intelekto rinkai atėjo metas pasverti rizikas

10 mlrd. dolerių ribą pernai peržengusi pasaulinė dirbtinio intelekto (DI) rinka per artimiausius penkerius metus, skirtingomis prognozėmis, išaugs iki 50 mlrd. ar net 170 mlrd. dolerių ir pasaulio ekonomikai sukurs trilijonais dolerių skaičiuojamą pridėtinę vertę. Tačiau šiandien DI sprendimus daugiausiai taiko technologijų kompanijos, o kitose srityse verslininkai į DI žiūri kur kas atsargiau.

Skaičiuojama, kad DI sistemos gali padidinti darbo efektyvumą iki 40 procentų. Verslui tai reiškia svarų konkurencinį pranašumą, todėl net 84 proc. verslų ateityje taikys DI savo veikloje, rodo atliktas „Statista“ tyrimas.

Didžiausias DI potencialas įžvelgiamas kelionių, prekybos, transporto ir logistikos, gamybos, aukštųjų technologijų ir energetikos rinkose. Ir nors dalis kompanijų savo veikloje jau taiko DI sistemas ir sprendimus, kartu įžvelgiamos ir įvairios su tuo susijusios rizikos.

„Pasaulyje dirbtinis intelektas pasitelkiamas vis naujose srityse ir vis sudėtingesnėms problemos spręsti. Todėl, natūralu, kad didėja ir rizikų, susijusių su tokių sprendimų diegimu, vertinimo poreikis“, – teigia Linas Dičpetris, profesinių paslaugų bendrovės „EY“ konsultacijų padalinio Baltijos šalyse vadovas.

Klausimai aktualūs ir Lietuvoje

Dičpetris paaiškina, kad dirbtinis neuroninis tinklas veikia kitaip negu tradicinė programinė įranga. Pavyzdžiui, apdorodama subjektyviai sukauptus duomenis DI sistema gali kurti subjektyvius ir net nepriimtinus rezultatus. Be to, opūs ir kur kas sudėtingesni yra dileminiai klausimai, tokie kaip DI taikymo etiniai, ekonominiai, socialinio poveikio, atskaitomybės ir saugumo ir daugelis kitų.

„EY“ konsultacijų padalinio Baltijos šalyse vadovo teigimu, DI vertinimo klausimai aktualūs ir Lietuvoje. „Esame palanki ekosistema technologijų startuoliams, lietuvių kuriami dirbtinio intelekto sprendimai pritraukia vis daugiau investicijų ir jau yra eksportuojami į kitas rinkas. Be to, neseniai buvo parengta Nacionalinė dirbtinio intelekto strategija. Taigi mūsų verslas ir institucijos sprendžia tuos pačius svarbius su dirbtiniu intelektu ir jo galimybėmis susijusius klausimus, kaip ir visas pasaulis“, – sako L. Dičpetris. 

Sukūrė unikalų sprendimą

Anot pašnekovo, jau atėjo laikas, kai reikia ieškoti atsakymų į dileminius klausimus. Šia linkme dirba ir tarptautinė profesinių paslaugų bendrovė „EY“, kuri rinkai pasiūlė pirmąjį pasaulyje sprendimą, padedantį įvertinti dirbtinio intelekto rizikas ir galimybes. Naujoji platforma, pavadinta „EY Trusted AI“, modeliuodama ir analizuodama galimus dirbtinio intelekto taikymo scenarijus, padeda numatyti, apskaičiuoti ir valdyti tikėtinas rizikas.

„EY Trusted AI“ platforma dirbtinio intelekto įtaką gali įvertinti skirtingais aspektais ir įvairiose srityse – nuo švietimo ir sveikatos apsaugos iki valstybės saugumo ir gynybos. Ji pasitelkia pažangius analitikos modelius: akumuliuodama didelius kiekius duomenų ir dirbdama pagal specialų algoritmą ji gali tikslia skaitine išraiška pateikti dirbtinio intelekto sistemos sandaros vertinimą, išmatuoti galimus jos veiklos rizikos veiksnius, nustatyti susijusias šalis ir poveikį joms, įvertinti ekonominę naudą ir kitus parametrus.

Atliekant DI sprendimų vertinimus platforma padeda apibrėžti DI sprendimų objektyvumą (kūrėjų komandos, duomenų, DI mokymo metodų), pačios sistemos kibernetinį saugumą, DI mokymosi metodų ir sprendimų priėmimo kriterijų aiškumą/pagrįstumą, bendravimo su DI sistema skaidrumą bei galimybę valdyti bendravimo gylį, taip pat platforma nustato, kaip rezultatai atitinka tikslumo ir stabilumo lūkesčius. Vertinama sprendimo valdysena, etiškos sandaros principai ir standartai, etiško elgesio kodeksas, sistemos kūrimo rizikos ir kontrolių sistema, atitiktis teisės aktų reikalavimams (pvz. Bendrajam Duomenų Apsaugos Reglamentui), validuojami duomenų modeliai, panaudojami DI sprendimai duomenų kokybei patikrinti, atliekamos kitos procedūros.

Platformos sugeneruota informacija suteikia vertingų įžvalgų dirbtinio intelekto kūrėjams, programuotojams, projektų vadovams, investuotojams ir verslininkams, kurie finansuoja tokius projektus, bei padeda geriau suprasti vykdomų projektų potencialą, ekonominę naudą ir valdyti su tuo susijusias rizikas.

Naująja „EY Trusted AI“ platforma, kuri sukurta „Microsoft Azure“ debesų kompiuterijos sprendimų pagrindu, šiuo metu naudojasi jau dešimtys įmonių ir organizacijų.

Apie „EY“:

Profesinių paslaugų bendrovė „EY“– audito, mokesčių, apskaitos, teisinių, valdymo ir įmonių sandorių konsultacijų paslaugų lyderė Baltijos šalyse, vienijanti daugiau nei 600 joje dirbančių specialistų ir priklausanti pasauliniam „EY“ tinklui.

„EY“ yra „EY Global“ narė – viena iš pirmaujančių pasaulyje organizacijų, teikiančių audito, mokesčių, sandorių ir verslo konsultavimo paslaugas. Daugiau nei 270 000 mūsų specialistų visame pasaulyje vienija bendros vertybės ir tvirtas pasiryžimas siekti kokybės.

Pranešimą paskelbė: Rusnė Tamošaitytė, UAB „Fabula ir partneriai”