Lietuvių startuolis BitDegree su Blockchain technologiją išnaudojančia stipendijų sistema varžosi dėl 1 mln. eurų prizo Europos inovacijų tarybos programoje

Kaune įsikūrusios BitDegree sukurta stipendijų sistema išrinkta tarp 23 finalistų pasidalinti bendrą 5 milijonų eurų prizinį fondą. Sukurtas sprendimas siekia geriausio įvertinimo vienoje iš penkių kategorijų – „Pagalba ir filantropija“. Panaudodama tarpusavio keitimosi (P2P) principą ir Blockchain technologiją teikti finansinę paramą, BitDegree sukūrė pirmą pasaulyje skaidrią ir su įgūdžių įgijimu susietą stipendijų sistemą. Dabar visi, kuriems trūksta išteklių, gali teikti paraišką stipendijai gauti ir, radus rėmėją, gauti nemokamą prieigą prie internetinio kurso medžiagos BitDegree.org platformoje bei papildomą finansinę paskatą už mokymąsi.

Europos inovacijų tarybos (EIT) inovatyvių veiklų „Horizontas 2020“ programa „Socialinės gerovės kūrimas panaudojant Blockchain technologiją“ (angl. „Blockchains for social good“) sutelkia dėmesį į potencialiai neriboto mastelio, efektyvius ir paveikius necentralizuotus, Blockchain technologiją naudojančius sprendimus, atliepiančius iššūkius, su kuriais susiduria socialinės inovacijos. Toks užmojis reikalauja tarpdisciplininių kompetencijų. Tikimasi, kad programos dalyvių sukurti sprendimai bus nukreipti į pasaulinius ir (arba) vietinius iššūkius, turės įtakos teigiamiems pokyčiams visuomenėje bei pademonstruos būdus sklandžiai ir skaidriai paskirstyti informaciją bei išteklius. 

Skaidrumo įnešimas į aukojimo švietimui sritį 

BitDegree stipendijos griauna vyraujančius įsitikinimus, kad aukojami pinigai ir pagalbos priemonės nepasiekia tikrųjų gavėjų. BitDegree sprendimas pateikia konkrečių mokytis norinčių žmonių – jaunuolių ir suaugusiųjų – istorijas, kurias rėmėjai gali peržiūrėti ir finansuoti. Paremti studentą paprasta kaip susimokėti už pirkinius internetinėje parduotuvėje. Neišgalintys mokytis kokybiškuose internetiniuose kursuose gali prašyti paramos, kuria apmokami kursai ir laikas, kurį jie praleis mokydamiesi, o ne dirbdami. 

Stipendijų sistemos architektūroje naudojama blokų grandinės (angl. Blockchain) technologija yra palanki parodyti skaidrią finansavimo eigą bei mokymosi pasiekimus. Laiku baigus kursą, dalyviui išduodamas Blockchain sertifikatas, kuris atrakina iki tol saugiai „įšaldytą“ jam skirtą pinigų sumą. Ši suma konvertuojama į kriptovaliutą, taip peržengiant finansinės įtraukties barjerus bankų sąskaitos neturintiems studentams iš viso pasaulio. Studentui neįvykdžius įsipareigojimo baigti kursą iki nustatyto termino, paaukoti pinigai grįžta į rėmėjo sąskaitą. 

P2P mokymosi stipendijų potencialas stiprinant visuomenės gerovę

Visi, turintys interneto prieigą, gali siekti kokybiško švietimo. Tačiau žmonės dažniausiai nesimoko dėl dviejų priežasčių: pirma, kokybiški internetiniai kursai būna brangūs pagal jų gaunamas pajamas; antra, žmogus neturi laiko mokytis, kadangi turi dirbti, kad išlaikytų save ir šeimą. Su BitDegree stipendijomis ši problema išsprendžiama sumokant internetinio kurso kainą ir suteikiant pagal šalies, kurioje gyvena studentas, pajamų lygį apskaičiuotą stipendiją už mokymuisi skirtą laiką. Norintieji persikvalifikuoti ar pagilinti turimas kompetencijas gali tą daryti internetu ir įsilieti į pasaulinę ekonomiką arba rasti jų kvalifikaciją atitinkantį darbą ten, kur gyvena. 

BitDegree stipendijos atviros bet kuriems švietimo organizatoriams

BitDegree jau įdiegė stipendijų sistemą savo platformoje BitDegree.org, kad pademonstruotų, kaip ji veikia iš tikrųjų. Organizacijos vizija – pritraukti tiek internetinio, tiek tradicinio švietimo organizatorius naudoti BitDegree stipendijas ir suteikti besimokantiesiems galimybę gauti paramą. Susidomėję partneriai jau dabar gali kreiptis dėl bendradarbiavimo. BitDegree planuoja išvystyti technines galimybes automatizuoti trečiųjų šalių integravimą ir rėmėjams matomą stipendijų paraiškų sutelkimą. 

EIT „Horizontas 2020“ programa – paskata pralenkti net pažangiausias naujoves

Švietimo srityje kol kas Blockchain technologija yra daugiausiai naudojama kvalifikacijos ir kreditų patvirtinimui. EIT „Horizontas 2020“ programa paskatino BitDegree sugalvoti, kaip išnaudoti Blockchain technologiją dėl visuomenės gerovės. Galimybė megzti ryšius su bendrų tikslų siekiančiais pasauliniais lyderiais jau yra didelis laimėjimas BitDegree komandai, kuri, laimėjusi prizą, jį investuotų į tolesnį projekto vystymą.

Pranešimą paskelbė: Andželika Žukauskaitė, BitDegree