Kriptovaliutų rinkos apžvalga: kainų kreivės nusidažė raudonai

Vasaris kriptovaliutų rinkai, kaip ir tradicinėms finansų rinkoms, buvo sudėtingas. Mėnuo baigėsi visoms pagrindinėms kriptovaliutoms staigiai netekus reikšmingos dalies savo vertės. Bitkoino (BTC) kaina per mėnesį krito 17,5 proc., eterio (ETH)  – 32,5 proc., o „Ripple“ (XRP) susitraukė 30 proc.

Per pastarąjį mėnesį pasaulinė kriptovaliutų rinkos kapitalizacija sumažėjo daugiau nei 20 proc. – nuo 3,6 trln. JAV dolerių iki 2,8 trln. JAV dolerių.

Bitkoinas mėnesį pradėjo turėdamas gana aukštą 98 393 Eur vertę, tačiau per vasarį jo kaina nuosekliai leidosi žemyn. Galiausiai žemiausias kainos taškas buvo pasiektas paskutinę mėnesio dieną, kai vertė krito net žemiau 76 000 Eur. 

„Kita vertus, vėliau bitkoino kaina iš dalies atsigavo ir stabilizavosi. Tradicinės finansų rinkos taip pat patyrė nuosmukį – „Nvidia“, „Google“, „Amazon“ prarado nemažą dalį savo vertės. Vartojimo prekių ir informacinių technologijų sektoriai smuko atitinkamai 6 proc. ir 3 proc.”, – sako Jonas Juengeris, „Bifinity“ vadovas.

Eterio (ETH) kaina krito dar drastiškiau. Mėnesio pradžioje jis kainavo 3183 Eur, o vasario pabaigoje atpigo iki 2150 Eur, tad nuosmukis vos per mėnesį siekė net 32,5 proc. Didesnis eterio kainos kritimas, palyginti su bitkoino kainos kreive, korekcijų laikotarpiais yra gana įprastas reiškinys. Tokiais momentais investuotojai dažnai atsitraukia nuo alternatyvių kriptovaliutų ir grįžta prie tradicinio botkoino, nes siekia susimažinti riziką.

„Ripple“ (XRP) taip pat patyrė stiprų nuosmukį – mėnesio pradžioje jo kaina siekė 2,93 Eur, tačiau vasario pabaigoje nukrito iki 2,05 Eur, tad buvo prarasta 30 proc. vertės. Kaip ir eteris, XRP pigo gerokai smarkiau nei bitkoinas. Tai vėlgi patvirtina tendenciją, kad investuotojai mažesnių kriptovaliutų atsisako greičiau nei rinkos lyderio bitkoino.

Kita vertus, šiemet stabilios vertės monetos (angl. Stablecoins) ir realaus pasaulio turtas (RWA) pasiekė rekordines aukštumas – jų rinkos vertė išaugo atitinkamai iki 224 mlrd. JAV dolerių ir 17 mlrd. JAV dolerių.

Taigi, visi 2025 metų pradžioje pagrindinių kriptovaliutų užsiauginti raumenys vasarį ištirpo, o pagrindine to priežastimi laikoma apsnūdusi naujoji JAV administracija, kuri, anksčiau demonstravusi palankumą kriptovaliutoms, iki šiol jo neparodė jokiais apčiuopiamais veiksmais. Be to, finansų rinkos jau pajuto JAV įvestų ir planuojamų muitų poveikį.

Be abejo, investuotojų nuotaikas apkartino ir istorinis 1,5 mlrd. JAV dolerių vertės įsilaužimas į kriptovaliutų biržą „Bybit“. Pastebimai sumažėjo ir memų monetų aktyvumas.

Vienas svarbiausių įvykių, kurio nekantriai laukia kriptovaliutų bendruomenė, yra Baltųjų rūmų kriptovaliutų viršūnių susitikimas, vyksiantis kovo mėnesį. Šiame renginyje susiburs verslo lyderiai, investuotojai ir politikos formuotojai. Jame, kaip tikimasi, dalyvaus ir JAV prezidentas Donaldas Trumpas. Baltųjų rūmų išplatintame pranešime teigiama, kad „administracija įsipareigojo sukurti aiškią reguliavimo sistemą, skatinti inovacijas ir užtikrinti ekonominę laisvę“.

Nors kriptovaliutų rinkoje šiuo metu vyrauja gana niūrios nuotaikos, kainos, regis, ėmė stabilizuotis. Rinkos dalyviai laukia ir viliasi, kad pasikartos prieš ketverius metus matyta tendencija, kai po kriptovaliutų kainų kritimo vėliau ir vėl buvo stebimas stabilus jų vertės augimas.  

Pranešimą paskelbė: Matas Miknevičius, UAB Headline Agency