Kai kompiuterį keičia išmanusis: 4 būdai apsaugoti informaciją jame
|Šiandien darbas be išmaniojo telefono sunkiai įsivaizduojamas: jame atsakinėjame į el. laiškus, peržiūrime, redaguojame dokumentus, jungiamės prie banko ir atliekame kitas užduotis. Tai reiškia, kad neretai jame saugome ir itin svarbią informaciją, kurios saugumu technologijų specialistai pataria pasirūpinti iš anksto.
Jūsų dėmesiui – Arnoldas Lukošius, „Tele2 Inovacijų biuro“ ekspertas, dalijasi 4 patarimais, padėsiančiais apsaugoti telefone laikomus duomenis.
1. Viešas internetas – tik naršymui
Galimybė naršyti nemokamuose „Wi-Fi“ tinkluose – itin patogi, tačiau tai daryti derėtų atsargiai. Interneto banku, portalais, kuriuose reikia suvesti savo slaptažodžius, bei kitomis itin jautrią jūsų informaciją turinčiomis e-paslaugomis saugiausia naudotis prisijungus prie operatoriaus teikiamo mobilaus interneto arba namuose.
Viešas „Wi-Fi“ tinklas yra skirtas visiems, o tai reiškia, kad jis gali būti prieinamas ne tik jums, bet ir blogų kėslų turintiems. Pasinaudoję tuo pačiu nemokamu internetu, jie gali prisijungti prie jūsų įrenginio ir pasiekti jame laikomą informaciją. Beje, tokio duomenų nutekėjimo tikimybę sumažinsite, jei išmaniojo nustatymuose pažymėsite, jog neleidžiate prie jūsų telefono prisijungti kitiems tinkle esantiems įrenginiams.
2. Slaptažodis = duomenų šifravimas
Šiuolaikinių telefonų slaptažodis veikia dvejopai – jis ne tik fiziškai užrakina įrenginį, bet ir užšifruoja jame laikomą informaciją. Taigi, kuo sudėtingesnis ir ilgesnis bus slaptažodis, tuo internetiniams įsilaužėliams bus sunkiau pasiekti išmaniajame esančius duomenis.
Be to, jei telefone laikote itin konfidencialią informaciją, galite iš anksto pasirūpinti, kad ji dingtų išmaniajam netikėtai patekus į piktavalių rankas. Telefono nustatymuose esančioje saugumo skiltyje tereikia pažymėti, kad visi įrenginyje laikomi duomenys būtų ištrinti po pasirinkto skaičiaus nesėkmingų bandymų prisijungti.
3. Išmaniesiems skirtos antivirusinės programos
Įprasta, kad antivirusinės programos yra diegiamos kompiuteriuose, tačiau įvairūs kenkėjiški virusai gali patekti ir į mobiliuosius įrenginius. Dalis jų atkeliauja kartu su nemokamomis programėlėmis, atsisiųstomis iš neoficialių puslapių, kitos – plinta be vartotojo įsikišimo. Siekiant nuo jų apsaugoti savo išmanųjį, verta iš anksto pasirūpinti tinkama programine įranga.
Jų pasirinkimas yra platus. Pavyzdžiui, tarp „Android“ telefonams sukurtų antivirusinių programėlių vienos populiauriausių yra „Avast Mobile Security 2019 – Antivirus & App Lock“, „AVG AntiVirus 2019 for Android Security“ bei „Avira Antivirus Security 2019 – Antivirus & AppLock“. Tuo tarpu „Apple“ išmaniesiems yra sukurta ir nemokamų sprendimų: „Avast Security & Photo Vault” ir „Mobile Security & Wifi Scan“.
„Android“
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.antivirus&hl=en
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.avast.android.mobilesecurity&hl=en
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.avira.android
„iOS“
https://itunes.apple.com/us/app/avast-security-photo-vault/id1276551855?mt=8
https://itunes.apple.com/us/app/mobile-security-wifi-scan/id724596345?mt=8
4. Žymėjimas policijoje
Norintiems išvengti ne tik duomenų praradimo, bet ir jaustis ramiau dėl savo įrenginio saugumo, rekomenduojama bendradarbiauti su Lietuvos policija. Mobilųjį telefoną tereikia atnešti į artimiausią komisariatą ir nemokamai jį užregistruoti bei pažymėti.
Mobiliojo ryšio telefonai policijoje yra žymimi specialiu bespalviu numeriu, nematomu paprasta akimi. Tokio žymėjimo tikslas – apsaugoti vertingą turtą nuo ilgapirščių, o radus pavogtą ar pamestą išmanųjį, lengviau surasti tikrąjį jo savininką. Beje, nors numeris yra nematomas, vagis atbaidyti galima ant telefono priklijavus oficialų apie registraciją policijoje skelbiantį lipduką.
Pranešimą paskelbė: Karolina Kalibataitė, UAB „Publicum”