„iPhone“ atšventė 15 metų gimtadienį: pasisavintas pavadinimas, apgaulė anonso metu ir kiti negirdėti faktai  

Šių metų birželio 29 d. suėjo lygiai 15 metų, kai pirmąkart istorijoje prie parduotuvių JAV nusidriekė norinčiųjų įsigyti „iPhone“ eilės. Šis ypatingą sukaktį minintis įrenginys vadinamas svarbiausiu šio amžiaus išradimu, negrįžtamai pakeitusiu mūsų kasdienybę, darbą ir pramogas. Tačiau ekspertai atskleidžia, kad po šios legendinės išmaniųjų telefonų serijos skraiste slepiasi keletas netikėtų ir tik nedaug kam žinomų faktų.

„Remiantis „Apple“ pateikta statistika, šiuo metu egzistuoja daugiau, nei milijardas aktyvių „iPhone“, kas reiškia, jog šį įrenginį naudoja kas aštuntas pasaulio gyventojas. Nors „iPhone“ ir tokia jo sėkmė šiandien jau nieko pernelyg nebestebina, jo istorijoje užfiksuota nemažai paslaptingų bei šiomis dienomis sunkiai įsivaizduojamų momentų“, – teigia „Telia“ telefonų kategorijos vadovė Rimantė Marcišauskienė.

Prasti pardavimai ir pasisavintas pavadinimas

Anot R. Marcišauskienės, nepaisant to, jog, „Counterpoint“ analitikų duomenimis, „iPhone“ šiuo metu užima net 18 proc. išmaniųjų telefonų rinkos ir pagal šį kriterijų nusileidžia tik „Samsung“, pirmojo serijos atstovo startas nebuvo rožėmis klotas.

„2007 m. tuometinis „Apple“ vadovas Steve’as Jobsas tada dar jaunai išmaniųjų telefonų kompanijai iškėlė labai ambicingus tikslus – parduoti 10 milijonų „iPhone“ vienetų ir taip užimti 1 proc. siekiančią pasaulinės rinkos dalį. Deja, pardavimų rezultatai nebuvo džiuginantys. Remiantis „Statista“ pateikta informacija, per 2007 m. buvo parduota net 7 kartus mažiau įrenginių, o 6 milijonų laiptelis pasiektas tik 2008 m., prieš pat prekybos stabdymą“, – atskleidžia „Telia“ telefonų kategorijos vadovė.

Kitas įdomus faktas – pirmojo modelio pristatymo metu „iPhone“ vardas nepriklausė „Apple“. Teises į jį dar nuo 1996 m. valdė JAV technologijų milžinė „Cisco“. Laimei, „Apple“ pavyko su šia bendrove pasiekti taikos susitarimą likus vos keturiems mėnesiams iki produkto prekybos pradžios. Jei to nebūtų pavykę įgyvendinti, tarp galimų atsarginių pavadinimų variantų buvo minimi šiuo metu neįprastai skambantys „Steve Phone“ ir „Apple Phone“.

Skaičių magija ir draudimas naudoti ginklų gamybai

Akylesni „Apple“ gerbėjai greičiausiai yra pastebėję, jog pirmojo ir vėlesnių, iki 2010 m. pristatytų, „iPhone“ reklaminiuose vaizduose jo laikrodis rodo vieną ir tą patį 9.42 val. laiką. Tokia kombinacija pasirinkta neatsitiktinai – būtent tokiu laiku 2007 m. buvo pristatytas pirmosios kartos „iPhone“. Deja, viskas pasikeitė 2010 m., kai dienos šviesą išvydo pirmasis „iPad“, ir laikas buvo pakeistas į 9.41 val.

„Dar 2014 m. buvęs „iOS“ vadovas Scott’as Forstallas interviu „Business Insider“ atskleidė, jog tai buvo padaryta be rimtos priežasties. Tiesiog „Apple“ įrenginius visada pradeda pristatinėti 9 val., o prezentacija kuriama taip, kad truktų apytiksliai 40 min. Tačiau jos pabaigti idealiu laiku dažnai nepavyksta, o „Apple“ siekia, kad laikas naujų produktų vizualizacijose būtų kuo artimesnis realiajam, todėl dėl visa ko pridedama viena minutė“, – prisimena R. Marcišauskienė.

Ne mažiau stebina ir tai, kad „iPhone“ galutinio vartotojo licencijos sutartyje (EULA), kurios apimtis siekia beveik 20 000 žodžių, parašyta, jog „Apple“ telefonus draudžiama naudoti pavojingoms veiklos, tokioms kaip ginklų, raketų ir biologinių/cheminių užtaisų gamyba. Tiesa, teisininkai akcentuoja, jog „Apple“ taip tiesiog siekia nusikratyti bet kokios atsakomybės tuo atveju, jei vartotojas būtų sučiuptas, kuriai nors iš šių veiklų pasitelkęs „iPhone“.

Apgaulė pirmojo „iPhone“ anonso metu ir „App Store“ nebuvimas

Pasak pašnekovės, nors „iPhone“ jau daugelį metų yra užsitarnavę vienų sklandžiausiai ir patikimiausiai veikiančių išmaniųjų titulą, oficialaus pristatymo metu turėjęs būti pademonstruotas pirmosios kartos „iPhone“ prototipas veikė taip nestabiliai, jog prieš prezentaciją programuotojams gėdingas klaidas nuo žiūrovų akių teko slėpti ribojant telefono funkcionalumą ir pasitelkiant apgaulę.

„Andy Grignon ir kiti prie pirmojo „iPhone“ debiuto prisidėję asmenys atskleidė, kad įrenginys turėjo tiek daug programinės įrangos klaidų, jog negalėjo net iki galo pagroti dainos ar parodyti filmo, o programėlės neužstrigdamos galėjo veikti tik paleidžiamos programuotojų prieš prezentaciją griežtai nustatyta tvarka. Be to, kad revoliucinis išmanusis prieš tūkstančius akių staiga dėl prasto ryšio nepersikrautų Steve’ui Jobsui atliekant skambutį, „Apple“ technikai minėtą egzempliorių užprogramavo nuolat rodyti visas penkias ryšio padalas, nepriklausomai nuo ryšio stiprumo“, – pasakoja ekspertė.

Taip pat nemaža „Apple“ gerbėjų ir technologijų entuziastų dalis neatsimena, kad pirmosios kartos „iPhone“ netgi neturėjo „App Store“ programėlių parduotuvės. Jame buvo įdiegta vos 15 aplikacijų, iš kurių labiausiai buvo akcentuojama kompiuteriams skirtus puslapius atverti gebanti „Safari“ naršyklė, „iPod“ funkcionalumas ir skambinimo funkcija. „App Store“ debiutavo tik beveik po metų su naujos kartos „iPhone 3G“ ir galėjo pasiūlyti vos 500 aplikacijų, kai šiandien jų priskaičiuojama beveik du milijardai.

Daugiau informacijos:

Audrius Stasiulaitis

I WILL TELL YOU TELIA

Tel. (8 5) 236 7019, Mob. 8 686 77988

El. p. audrius.stasiulaitis@telia.lt  

Telia Lietuva, AB, Saltoniškių g. 7A, 03501 Vilnius

Pranešimą paskelbė: Karolis Adamonis, UAB „INK agency“
„iPhone“ atšventė 15 metų gimtadienį: pasisavintas pavadinimas, apgaulė anonso metu ir kiti negirdėti faktai