Gydytoja paaiškino, kodėl svarbu sekti savo ciklą ir kaip numalšinti alkį, esant PMS
|Kiekvieną mėnesį besikeičiantis menstruacijų ciklas daug atskleidžia ne tik apie bendrą sveikatą, bet ir lemia kasdienę moters savijautą. Svarbu ne tik stebėti ciklo reguliarumą, bet ir jį lydinčius simptomus. Akušerijos-ginekologijos gydytoja rezidentė, platformos „Žemiau bambos“ įkūrėja Aurėja Trunovė pasakoja, kaip pasirūpinti savo organizmu skirtingu ciklo metu.
Kaip hormonų svyravimas veikia moterų organizmą?
Hormonų koncentracija moterų organizme kinta net keturis kartus per mėnesį ir tai daro didelę įtaką mūsų kasdienei veiklai, fiziniam aktyvumui, mitybai bei lytiniam aktyvumui.
Menstruacijos periodu (1–5 d.) hormonai yra žemiausiame lygyje, todėl rekomenduojama skirti laiką atsipalaidavimui, nereikalauti iš savęs padaryti milijoną darbų ar „nuversti kalnus“, galima užsiimti lengva fizine veikla. Svarbu vengti alkoholio, kofeino, riebaus ir sūraus maisto, kuris skatina uždegiminius procesus organizme ir gali padidinti mėnesinių skausmą. Vertėtų valgyti geležimi praturtintus produktus: raudoną mėsą, lapines daržoves, pupeles, riešutus. Lytiniai santykiai gali sumažinti menstruacijų skausmus, tačiau visiškai normalu, jei jų nesinori.
Folikulinės fazės metu (6–14 d.) estrogeno koncentracija organizme didėja, atsiranda noras veikti, todėl tai yra puikus metas išsikelti naujų tikslų. Galima užsiimti lengvos ištvermės treniruotėmis arba eiti į žygius. Gali atsirasti noras valgyti angliavandeniais praturtintus produktus: pilno grūdo makaronus, bulves ir pan. Lytinis potraukis gali būti vis dar mažas, bet fizinio kontakto (prisilietimų, masažo) gali norėtis vis labiau.
Ovuliacinės fazės metu (15–17 d.) pasiekiamas tiek hormonų, tiek energijos pikas – laikoma efektyviausiomis, vaisingiausiomis dienomis visame moters cikle. Galite drąsiai užsiimti didelio intensyvumo treniruotėmis. Rekomenduojama valgyti produktus, kurie praturtinti nesočiosiomis riebalų rūgštimis: riebią žuvį, ispaninio šalavijo (Chia) sėklas ar graikinius riešus. Naudingi ir priešuždegiminiai produktai: vaisiai, daržovės, riešutai. Lytinis potraukis pasiekia piką, šiuo laikotarpiu yra didžiausi šansai pastoti.
Liuteininės fazės metu (18–28 d.) progesterono ir estrogeno koncentracijos kraujyje ima stipriai svyruoti, todėl gali svyruoti ir jūsų nuotaika bei savijauta. Užsiimkite vidutinio intensyvumo treniruotėmis. Taip pat rekomenduojama vartoti produktus, skatinančius serotonino gamybą: lapinės daržovės, bolivinė balanda (kynva), grikiai. Taip pat magnio turinčius produktus: špinatus, bananus, avokadus, moliūgo sėklas, juodąjį šokoladą. Jei patiriate didžiulį potraukį saldumynams arba greitam maistui, užbėkite tam už akių valgydami didesnes sveiko maisto porcijas. Lytinių santykių metu gali būti sunkiau pasiekti malonumą, todėl verta išbandyti naujoves, žaisliukus ir pan.
Kodėl svarbu sekti ciklą?
Mėnesio eigoje, besikeičiant hormonų balansui, keičiasi ir mūsų nuotaika, apetitas bei kitos organizmo savybės. Todėl, geriausia, ką galime padaryti, tai sekti ir pažinti savo ciklą taip išnaudojant hormonų pokyčius savo naudai.
Moterys, kurios domisi savo ciklu ir siekia duoti kūnui tai, ko jam reikia, gali lengviau įgalinti save ir geriau jaustis įvairiose srityse. Tokiu būdu išmokstama sportuoti pagal ciklą ir atpažinti, kada rinktis lengvą fizinę veiklą (jogą, pasivaikščiojimus), o kada tinka didesnio intensyvumo treniruotės (CrossFit, aerobika). Taip pat stebint ciklą lengviau reguliuoti mitybą ir pagal hormonų pokyčius rinktis tinkamą maistą geresnei savijautai užtikrinti bei planuoti darbinius, romantinius pasimatymus.
Nuo šiol galima atsikratyti užrašų knygelių, kalendorių ar papildomų programėlių. Technologijų gigantė „Samsung“ pristatė „Galaxy Watch5” ir „Galaxy Watch6“ serijų išmaniesiems laikrodžiams skirtą atnaujinimą – galimybę stebėti menstruacinį ciklą pagal kūno temperatūros kaitą. Išmaniojo laikrodžio jutiklis reaguoja tik į žmogaus kūno temperatūrą, nepriklausomai nuo aplinkos temperatūros pokyčių, todėl gaunami duomenys yra itin tikslūs.
Anksčiau manyta, kad sutrikęs ciklas – tik suaugusiųjų problema. Ar hormonų svyravimai būdingi ir jaunesnėms merginoms?
Mėnesinių ciklo trukmė kiekvieną mėnesį gali skirtis ir varijuoti nuo 21 iki 35 dienų. Sutrikęs ciklas gali būti tiek jaunų, tiek vyresnių moterų problema. Nuo pirmųjų mėnesinių atsiradimo, mėnesinių ciklas turėtų tapti reguliarus per 2 metus.
Žinoma, menstruacijos gali sutrikti dėl gyvenimo būdo pokyčių (griežtos dietos, streso, didelio fizinio krūvio), ligų (skydliaukės sutrikimų, endometriozės, policistinių kiaušidžių sindromo), amžiaus ar tam tikrų vaistų vartojimo. Jei mėnesinių skausmas trukdo kasdienei veiklai ir nepadeda įprastiniai vaistai nuo skausmo – kentėti nereikėtų, verčiau reikėtų kreiptis į gydytoją ginekologą.
Kodėl PMS metu norisi valgyti viską iš eilės?
Norisi šokolado? Mėsainio? Ledų? O gal tiesiog skrudintų bulvyčių? Tam yra svarus pagrindas – dėl hormonų pokyčių krinta gliukozės kiekis kraujyje, todėl jaučiamas didesnis alkis. Įprastai moterys nori valgyti daugiau angliavandenių ir cukraus, kurie papildo organizmą greita energija.
Taip pat, valgant aukšto glikeminio indekso angliavandenius, išsiskiria serotoninas, kuris pagerina nuotaiką, o jaučiant PMS simptomus, to labai reikia. Šokolade yra kofeino (įprastai apie 10 mikrogramų kofeino), todėl jo ypatingai norisi, kai trūksta energijos. Svarbiausia sekti savo kūną ir jei greitą maistą valgote ne kasdien, normalu, kad pagal ciklą jūsų organizmas prašo daugiau kalorijų – negailėkite jų.
Pranešimą paskelbė: Viktorija Gailiūtė, UAB „Publicum”