EIMIN: bus pereinama prie šiuolaikiškos valstybės informacinių išteklių valdysenos
|Šiandien Vyriausybė pritarė Ekonomikos ir inovacijų ministerijos parengto naujos redakcijos Valstybės informacinių išteklių valdymo įstatymo projekto pateikimui Seimui. Juo įtvirtinamas kokybiškai naujas šiuolaikines informacinių technologijų valdymo ir plėtojimo tendencijas atitinkantis valdysenos ir valdymo modelis, kuris mūsų šaliai padės pasiekti esminių pokyčių valstybės informacinių išteklių srityje.
„Mūsų tikslas – įstatymu įtvirtinti šiuolaikines informacinių technologijų valdymo tendencijas atitinkantį valstybės informacinių išteklių valdymo modelį. Tai užtikrins skaitmenizavimo plėtrą, suteiks galimybę lengviau pasiekti planuotus skaitmeninės transformacijos tikslus, racionaliai naudoti šiai sričiai skiriamas valstybės biudžeto lėšas“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.
Įstatymo pakeitimais apibrėžiami valstybės informacinių sistemų ir duomenų valdysenos tikslai, nustatomi duomenų ir informacinių sistemų valdymo ir tvarkymo principai. Šie pakeitimai įpareigos naudoti bendras informacines sistemas, užtikrinti duomenų kokybę, dalytis duomenimis, kurti naudotojui patogias elektronines paslaugas. Saugumo reikalavimų įgyvendinimas taps neatsiejama informacinių sistemų kūrimo dalimi.
„Naujos redakcijos įstatymas turės teigiamos įtakos institucijų informacinių technologijų valdymo brandos lygiui. Tai leis racionaliau panaudoti lėšas, skiriamas viešojo sektoriaus institucijų skaitmenizacijai ir jų teikiamų paslaugų perkėlimui į elektroninę erdvę. Be to, tai užtikrins aukštesnę kuriamų informacinių sistemų kokybę ir patogesnių bei patikimesnių elektroninių paslaugų teikimą piliečiams“, – sako ekonomikos ir inovacijų viceministrė Erika Kuročkina.
Įstatyme bus apibrėžtas ir valstybės skaitmeninimo įgaliotinio (angl. „Chief Digital Officer“) statusas.
Valstybės institucijos turės ir savo skaitmeninimo įgaliotinius, kurie bus atsakingi už valstybės informacinių sistemų ir jose apdorojamų duomenų valdymo ir tvarkymo principų įgyvendinimo kontrolę. Be to, institucijos bus įpareigojamos rengti informacinių technologijų plėtros planus, vykdyti jų įgyvendinimo stebėseną, vertinti pasiektus rezultatus.
Įstatymu suteikiami daug platesni įgaliojimai šiuo metu valstybės informacinių išteklių politikos įgyvendinimą ir jo priežiūrą atliekančiam Informacinės visuomenės plėtros komitetui. Jam pavedama apie 20 funkcijų, susijusių su sukurtų informacinių sistemų akreditacija, informacinių technologijų projektų finansavimo poreikių nustatymu ir šių projektų įgyvendinimo priežiūra, taip pat valstybės informacinių technologijų architektūros įgyvendinimo stebėsena.
Minėtu teisės aktu taip pat plečiamos galimybės valstybės informacinių išteklių plėtrai naudoti debesijos paslaugas, formuojant atsparesnę hibridinę valstybės informacinių išteklių infrastruktūrą.
Šiuo metu galiojantis Valstybės informacinių išteklių valdymo įstatymas buvo priimtas dar 2011 metais. Nuo to laiko juo nustatyti esminiai valstybės informacinių išteklių valdymo ir plėtros principai iš esmės nesikeitė, nors pasaulyje per šį laikotarpį buvo pasiekta milžiniška technologinė pažanga.
Valstybės informacinių išteklių valdymo įstatymo projektas artimiausiu metu bus pateiktas svarstyti Seimui.
Pranešimą paskelbė: Saulius Šimkevičius, Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerija