Amerikiečius į Kauną atviliojo IT specialistų pasiūla

Prieš 5 metus sudėliota strategija šiandien jau virto realybe: atidarydama biurą Kaune JAV kapitalo įmonė „Bentley Systems“ tuomet skelbė ketinanti per artimiausius kelerius metus nusamdyti apie keturias dešimtis IT specialistų. Šiandien jų dirba apie pusę šimto, kartu su komandomis kurdami visame pasaulyje garsius programinės įrangos produktus.

 „Bentley Systems“ – tai įmonė, kurianti programinės įrangos produktus, skirtus tiems, kurie kuria, stato ir valdo pasaulio infrastruktūrą. Nuo programinės įrangos architektams, dizaineriams, konstruktoriams iki programų statytojams ar pastatytos infrastruktūros valdytojams. Garsiausi „Bentley Systems“ produktai yra „MicroStation“ (modeliavimo simuliacijoms), „ProjectWise“ (bendradarbiavimo), „AssetWise“ (darbui tinkle) ir „iTwin“ (skaitmeninių infrastruktūros dvynių kūrimui).

Pavyzdžiui, kai Indijoje vyko vienos iš didžiausių pasaulyje naftos perdirbimo gamyklos rekonstrukcija, vienu metu prie brėžinių, reikalingų tam projektui, dirbo per 2 tūkstančius specialistų iš kelių dešimčių skirtingų įmonių penkiose šalyse. Visų jų sklandų darbą ir „susikalbėjimą“ lėmė būtent „ProjectWise“ programinė įranga, užtikrinusi, kad kiekvienas iš tų tūkstančių žmonių prieitų prie naujausios kiekvieno brėžinio versijos ir matytų visą istoriją, kas buvo su tuo brėžiniu daryta ir kodėl.

Ir, taip, štai prie tokių projektų dirba ir „Bentley Systems“ programinės įrangos kūrimo centras Lietuvoje, kurio du padaliniai įsikūrę Kaune ir Vilniuje.

„Mūsų darbuotojai turi galimybę gyventi, kur nori – Vilniuje ar Kaune, ir dirbti viename ar kitame padalinyje. Tad natūraliai turime tokių judėjimų – kauniečiai keliasi į Vilnių, arba, dar dažniau, vilniečiai išsikelia į Kauną,“ – sako „Bentley Systems“ talentų pritraukimo vadovė Girėnė Ščiukaitė.

Būti arčiau KTU

Už jaunų talentų pritraukimą visame pasaulyje atsakinga vadovė neslepia: kompanija į Kauną atėjo tam, kad galėtų būti arčiau Kauno technologijos universiteto (KTU) ir jo ruošiamų IT specialistų. „Lietuvoje iš užsienio kapitalo IT įmonių esame senbuviai – mūsų lietuviškas padalinys skaičiuoja jau 15-tus metus. Iš pradžių dirbdami Vilniuje augome tiek, kiek norėjome augti, bet pradėjus vis daugiau įmonių kurtis Lietuvoje, pamatėme, kad vien Vilniaus nebepakanka. O štai iš Kauno prisitraukti KTU absolventų nepavykdavo:  jau daug metų stebime situaciją, kad IT studentai pradeda dirbti dar studijuodami, tad pabaigę mokslus būna įsitvirtinę Kaune ir dirba čia esančiose įmonėse. Štai taip gimė pagrindinė idėja, kodėl „Bentley Systems“ reikalingas filialas Kaune – kad būtume arčiau KTU ir jų ruošiamų gerų specialistų“.

Strategija pasiteisino

Centrinėje kompanijos būstinėje Ekstone, JAV, buvo priimtas galutinis sprendimas, ir netrukus kompanija jau atidarė biurą Kaune, į kurį iš pradžių nusisamdė patyrusių darbuotojų – programuotojų, programinės įrangos analitikų.

„Tai buvo tie žmonės-mentoriai, patyrę profesionalai, galintys auginti jaunesnius kolegas. Ir, žinoma, nuo pat veiklos pradžios pradėjome priimti praktikantus. Iki pat šios dienos siūlome tiek privalomąsias universitetines praktikas, tiek kviečiame studentus padirbėti vasaromis po trečiojo, antrojo ar net pirmojo kurso. Esame turėję net praktikantų moksleivių-gimnazistų, atėjusių iš mūsų bendradarbiavimo su KTU gimnazija – tokiu būdu leidžiame jiems išbandyti šį darbą ir pasitikrinti, ar tai yra TAI, ką jie nori daryti ateityje,“ – pasakoja G. Ščiukaitė.

Studentams tai būna pirmoji profesionali patirtis – ne universitetiniai programavimo darbai, o tikros programinės įrangos kūrimo patirtis įmonėje. Tuo tarpu pačiai įmonei – galimybė užsiauginti naujuosius talentus, juolab kad šį procesą per ilgus metus kompanija yra jau kaip reikiant ištobulinusi: iš šiuo metu Kauno biure dirbančių beveik 50 darbuotojų, daugiau nei pusė pradėjo čia dirbti kaip praktikantai. Tai neabejotinai įrodo, kad pradinė strategija, lėmusi įsikūrimą Kaune, pasirodė esanti teisinga.

Kiekvienam praktikantui – asmeninis mentorius

Kasmet į Kauno padalinį atlikti praktikos pakviečiami 5-7 praktikantai, kuriuos kompanija pritraukia ne tik galimybe dirbti realius darbus prie realių projektų, bet ir kiekvienam skiriamu didžiuliu dėmesiu: kiekvienas praktikantas gauna savo asmeninį mentorių – labiau patyrusį kolegą programuotoją, kuris skiria užduotis, padeda jas įgyvendinant, pataria, ko reikėtų pasimokyti, supažindina su korporatyviniu gyvenimu.

„Mes vertiname, kad praktikantas buvo geras ir praktika buvo gera, jei po pusantro praktikos mėnesio studentas jau daugiau laiko mentoriui sutaupo atlikdamas tegul ir nesudėtingus darbus, nei jo gauna iš mentoriaus,“ – sako G. Ščiukaitė.

Dar viena išskirtinė „Bentley Systems“ taikoma naujokų supažindinimo su darbo specifika ir kompanija sistema – speciali dvejų metų rotacijų programa, į kurią paprastai jaunuoliai pakliūna po čia atliktos praktikos.

„Rotacijų programos metu programuotojas keičia komandą, produktą, technologiją. Kiekvienoje komandoje jis kas 6 mėnesius turi vis naują mentorių. Kodėl tą darome? Nes pastebėjome, kad per šias rotacijas daug greičiau augama ir žmonės tampa geresniais specialistais – galima sakyti, kad žmogus tarsi pakeičia keturias įmones neišeidamas iš vienos įmonės, taip įgydamas daug platesnį akiratį“.

Žvilgsnis – ir į gimnazistus

Konkurencijai aštrėjant tiek dėl patyrusių specialistų, tiek dėl į darbo rinką dar tik žengiančio jaunimo, kompanijos yra priverstos žvelgti dar plačiau ir dėti pastangas, kad taip reikalingų IT specialistų ateityje būtų daugiau. Mąstydami, kaip galėtų prie to prisidėti kaip įmonė, paskatinti rinką ir jos augimą, „Bentley Systems“ ėmėsi remti Nacionalinės moksleivių akademijos informatikos sekciją, Lietuvos moksleivių informatikos olimpiados organizatorius, ir ne tik.

„Nusprendėme žiūrėti, kur yra potencialūs ateities programuotojai ir kuo galime prisidėti prie jų augimo. Štai išgirdę, kad KTU gimnazija ieško paramos atsinaujinti kompiuterių klasę, nedvejodami juos parėmėme, ir nuo tada tapome vienos klasės, kurioje sustiprintas informatikos mokymas, rėmėjais. Kviečiame moksleivius į atvirų durų dienas, supažindiname su profesijomis, kokias turime čia, Kaune. Nuostabiausia yra tai, kad iš tų vaikų, kurie kažkada atėjo su mumis susipažinti į pirmąsias atvirų durų dienas, šiandien net 7 jau yra tapę mūsų kolegomis!“

Nors ši pandeminė vasara kiek pakoregavo įprastą praktikantų priėmimo tvarką, kompanija jau ruošiasi pakviesti studentus privalomosioms universitetinėms praktikoms, auginančioms ateities specialistus tiek pačiai „Bentley“, tiek visai Kauno ir Lietuvos IT bendruomenei.

VšĮ „Kaunas IN“ verslo skyriaus informacija.

Pranešimą paskelbė: Arnoldas Bukelis, Kauno miesto savivaldybės administracija