A.Armonaitė: svarbu ne tik pritraukti Baltarusijos talentus, bet sudaryti sąlygas ilgalaikei veiklai
|Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė, susitikusi su pagrindinio Baltarusijos startuolių centro „Imaguru“ vadovėmis ir įkūrėjomis Tatjana Marynič ir Anastasija Chamiankova, pakvietė režimo persekiojamą įstaigą saugiai tęsti veiklą Lietuvoje.
„Mūsų, puikiai suprantančių laisvės kainą, pareiga – realiais darbais palaikyti režimo persekiojamus žmones, vis dar kovojančius už savo laisvę. Kad Baltarusijos verslo atstovai kuo sklandžiau įsilietų į mūsų šalies verslo ekosistemą, parengėme teisėkūros pakeitimus, siūlydami lengvesnį įmonių darbuotojų ir jų šeimų perkėlimą į Lietuvą. Baltarusijos įmonės mūsų šalyje galėtų saugiai tęsti savo veiklą ir tuo pačiu prisidėti prie šalies ekonomikos konkurencingumo stiprinimo“, – sako ekonomikos ir inovacijų ministrė A. Armonaitė.
Aštuntus metus Minske veikiančiam „Imaguru“ centrui A. Lukašenkos režimas nurodė iki balandžio 30 d. išsikraustyti iš esamų patalpų. „Imaguru“ skaičiuoja, kad daugiau nei 250 centro startuolių Baltarusijai per pastaruosius metus pritraukė per 100 mln. JAV dolerių investicijų, surengė daugiau nei 3500 renginių.
Vyriausybė yra pritarusi Ekonomikos ir inovacijų ministerijos pateiktam įstatymų pataisų paketui, kuriuo sudaromos palankesnės sąlygos perkelti įmonės darbuotojus ir jų šeimos narius, perkeliant įmonės veiklą ar jos dalį iš trečiųjų šalių į Lietuvą. Pirmadienį šios pataisos bus teikiamos Seimui.
Investicijų, Užimtumo ir Užsieniečių teisinės padėties įstatymų pataisos numato, kad dėl leidimo gyventi Lietuvoje galėtų kreiptis visi perkeliami darbuotojai. Dėl jų tinkamumo dirbti spręstų pats investuotojas. Taip pat nebūtų vertinama, ar šeimos nariai atitinka darbo rinkos poreikius – jie turėtų teisę dirbti Lietuvoje ir gautų tokios pat trukmės leidimą gyventi.
Ši nuostata galiotų Lietuvoje investuojančioms įmonėms iš trečiųjų šalių, sutinkančioms prisiimti įsipareigojimą investuoti šalyje ne mažiau kaip 1,45 mln. Eur ir sukurti bent 20 darbo vietų. Įstatymų pataisas dar turi svarstyti Seimas. Jei Seimas pritars, pakeitimai įsigalios š. m. birželio 1 dieną.
Taip pat šiuo metu ruošiami ir Vyriausybės nutarimų dėl atleidimo nuo muitų ir importo PVM mokesčių pakeitimai. Jais siekiama nustatyti, kad fiziniai asmenys, į Lietuvą atvykstantys pagal supaprastintą nacionalinių vizų išdavimo tvarką ir siekiantys gauti leidimą gyventi Lietuvoje, galėtų savo asmeninę nuosavybę įsivežti nemokėdami muito ir importo PVM mokesčių. Šiuo metu tokių mokesčių gali nemokėti tik asmenys, jau turintys leidimą gyventi Lietuvoje arba pateikiantys vienkartinę banko ar draudimo įstaigos garantiją, kurią asmenims iš Baltarusijos dažnu atveju gauti sudėtinga.
Nuo pernai rugpjūčio, kai Baltarusijoje prasidėjo masiniai protestai prieš autoritarinį A. Lukašenkos režimą, į Lietuvą persikėlė ne viena tos šalies ar jos verslininkų įkurta įmonė. Tarp jų – baltarusių įkurta JAV IT milžinė „Epam Systems”, populiaraus žaidimo „World of Tanks“ kūrėja „Wargaming”, moterų sveikatos programėlę kurianti „Flo Health“, programinės įrangos bendrovės „Coherent Solutions“ , „Godel Technologies“ ir kitos.
Šiuo metu galimybėmis investuoti ir persikelti į Lietuvą domisi apie 110 Baltarusijos įmonių, iš kurių 42 jau pradėjo perkėlimo į Lietuvą procesus, o 36 įmonės dar svarsto ir renkasi galutinę veiklos perkėlimo vietą.
Pranešimą paskelbė: Mindaugas Grinius, Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerija