5 patarimai, kurie nepatiks ilgapirščiams

Kasmet ilgai laukiama vasara su savimi atsineša ne tik šiltus orus, bet ir liūdną statistiką – kas dešimta šalyje pasitaikanti vagystė yra įsilaužimas į gyvenamąsias patalpas. O iš daugiau nei 20 tūkst. per metus Lietuvoje įvykdomų vagysčių didžiausia jų dalis įvyksta būtent vasarą. Statistika byloja, kad tai gąsdina ir pačius šalies gyventojus, iš kurių kas šeštas išvykęs atostogauti baiminasi dėl namų turto saugumo. Lietuvos policija kartu su išmanius sprendimus kuriančia bendrovė „Bitė Lietuva“ dalinasi penkiais patarimais, kaip tinkamai pasiruošti ir apsisaugoti nuo vienos didžiausių vasaros grėsmių – vagysčių.

Kaip rodo Didžiojoje Britanijoje atlikta vagių apklausa, beveik pusė apklaustų nusikaltėlių, vykdžiusių ar bandžiusių įvykdyti vagystes teigia, kad nebandytų vykdyti apiplėšimo, jei matytų, jog tai per daug sudėtinga. Tarp saugumo priemonių, kurios atbaido potencialius vagystes planuojančius asmenis, apklausti vagys įvardino stebėjimo kameras, stambias šarvuotas duris, lojančius šunis ir kt. Apie tai, pasak Lietuvos policijos, būtinai turėtų pagalvoti ir Lietuvos gyventojai, nenorintys, kad jų namuose apsilankytų ilgapirščiai.

Pirmasis patarimas: apsauga gėdos nedaro

„Kruopščiai analizuojama kiekvieną apiplėšimo, vagystės ar sukčiavimo atvejį ir nuolat ieškome naujų techninių ir organizacinių priemonių, kaip geriau apsaugoti žmones bei jų turtą ir kaip gerinti viešųjų paslaugų visuomenei kokybę. Tačiau taip pat matome, kad žmonių saugumui užtikrinti išlieka svarbus ir jų pačių sąmoningumas: rakinamos durys bei langai, tinkamas lauko apšvietimas, patalpose įrengtos signalizacijos ar stebėjimo kameros ir t.t. Visa tai ne tik padeda užtikrinti būsimą gyventojų saugumą, bet ir, dažnu atveju, palengvina mūsų darbą“, – teigia Lietuvos Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis.

Antrasis patarimas: svarbu ne tik gąsdinimas, bet ir efektyvumas

Kaip teigia „Bitės Profas“ Egidijus Adomkaitis, nors visa papildoma namų apsauga ir daro įtaką potencialių vagių apsisprendimui apeiti namus ratu, labai svarbu visas savo saugumo priemones namuose išdėstyti efektyviai bei neapriboti jų veikimo.

„Sveikintina iniciatyva, kai žmonės namuose įsirengia ne tik kameras, bet ir, pavyzdžiui, judesio detektorius. Tačiau reikia nepamiršti tam tikrų niuansų. Pavyzdžiui: šio detektoriaus nepatartina laikyti atsukus į langą, jei detektoriaus lęšį gali pasiekti tiesioginiai saulės spinduliai, prieš bet kokį objektą, kurio temperatūra greitai keičiasi – tarkime, elektrinius ar dujinius šildytuvus – ir priešais bet kokius judančius objektus, kurių temperatūra artima žmogaus kūno temperatūrai, pavyzdžiui, judančias užuolaidas virš radiatoriaus. Arba, įsigijus vidaus sireną, nereikėtų jos įrenginėti vietose, kur akustinis signalas būna silpninamas, pavyzdžiui, balduose, už storų užuolaidų ir pan. Taip elgiamasi galvojant apie sumanią sirenos slėptuvę, tačiau siekiant efektyviausio sirenos veikimo, vis tik reikėtų ją talpinti ten, iš kur nevaržomai galėtų sklisti jos skleidžiamas garsas“, – pataria E. Adomkaitis.

Trečiasis patarimas: bendraukite su kaimynais

Anot R. Matonio, svarbu palaikyti santykius su kaimynais, nes gali pasitaikyti situacijų, kai nuo santykių su jais priklauso būsto saugumas.

„Visada rekomenduojame ne tik palaikyti santykius su patikimais kaimynais, bet ir susitarti su jais, kad kur nors išvykus, jie būtinai pasaugotų jūsų namus, išimtų spaudą iš pašto dėžutės ir vis atkreiptų dėmesį. Mainais, būtinai taip pat pasaugokite ir jų namus, kai jie bus išėję ar išvykę. Tokių santykių palaikymas – labai svarbus, nes nelaimės atvejų būtent kaimynai gali būtį ką nors matę ar girdėję bei galės suteikti vertingos informacijos aiškinantis nusikaltimą. Taip pat – kaimynai greičiausiai bus pirmoji vieta, kur belsitės, jei atėję namo rasite įsilaužimo ar vagystės pėdsakus“, – pastebi Lietuvos policijos atstovas.

Ketvirtasis patarimas: saugi aplinka – saugūs namai

„Tenka pastebėti, kad kuo labiau apšviesta ir apsaugota gyvenamoji vieta, tuo tokiose vietose retesni nusikaltimai. Todėl rekomenduojame visuomet domėtis, ar jūsų namo laiptinėje yra telefoninis užraktas, o jeigu nėra – pasitarti su kaimynais dėl jo įsirengimo. Taip pat, ypač gyvenant žemutiniuose aukštuose, rekomenduojame įsistiklinkite balkonus. Labai svarbu ir gerai apšviestas kiemas ir aplinkinės automobilių stovėjimo aikštelės. Galiausiai, svarbu apsidrausti namų turtą draudimo bendrovėje. O saugodami savo turtą, kreipkitės į artimiausią policijos komisariatą ar policijos nuovadą dėl daiktų žymėjimo, kas palengvintų nustatyti rasto daikto priklausomybę ir grąžinti jį teisėtam savininkui“, – pataria R. Matonis.

Penktasis patarimas: pasitelkite naujausias technologijas

Kaip teigia „Bitės Profas“ Egidijus Adomkaitis, šių dienų technologijos leidžia ne tik apsaugoti namus nuo pavojaus, bet ir išmaniajame telefonu realiu laiku matyti, jei apsauga suveikia.

„Nors bendra tendencija rodo, kad būstus turintys žmonės rūpinasi signalizacijomis ar kitomis apsaugos priemonėmis, didžioji jų dalis apie pavojų, nebūdami namuose, nesužinos. Galvodami apie tai, pristatėme išmaniąją saugumo paslaugą, kuri būsto savininkui visą saugumo sistemą leidžia matyti ir kontroliuoti išmaniuoju telefonu, o jei kas nors pasikėsina į namus, sistema iškart atsiunčia vartotojui pranešimą apie tai į jo programėlę. Taip pat, jei vartotojas yra pasirinkęs šią paslaugą, automatiškai informuojama ir saugumo tarnyba. Taigi, net būdamas toli nuo namų, žmogus gali telefone stebėti, kaip veikia namuose sumontuoti detektoriai. Manome, kad šio sprendimo dėka didžiosios dalies su namų saugumu susijusių nelaimių pavyks išvengti ar bent sumažinti jų padaromą žalą“, – sako E. Adomkaitis.

„Bitė“ klientams pradėtą siūlyti išmaniąją saugumo paslaugą sudaro išmanioji apsaugos sistema „Ajax“, turto draudimas, galimybė prisijungti prie saugos tarnybų reagavimo paslaugos, „Bitės“ ryšys ir lietuviška programėlė, leidžianti valdyti apsaugos sistemą net nebūnant namie. Pasak „Bitės Profo“, išmaniausia saugumo paslaugos dalis – apsaugos sistema „Ajax“, kurią sudaro išmanioji centralė, durų ir langų atidarymo, judesio, vandens nuotėkio, dūmų, stiklo dūžio detektoriai bei vidaus ir lauko sirenos, tad šis sprendimas – itin patogus visų pirma gyvenantiems butuose.

Pranešimą paskelbė: Vytautas Lukaševičius, Integrity PR